Architektúra

Angle Lake Station

Angle Lake Station v Seattli je nová forma sociálnej infraštruktúry. Komplex na takmer 4 hektároch poskytuje nevyhnutnú verejnú dopravu, ale aj dôležité verejné priestory, ktoré pomáhajú preklenúť rozdiely medzi rôznymi sociálno-ekonomickými skupinami, prekonať priepasti medzi rasami, ekonomickými triedami a vytvoriť nové sociálne hranice, ktoré podporujú väčší zmysel pre komunitu a vytvárajú moderný občiansky priestor.

Výsledkom medzinárodnej súťaže na projektovanie/výstavbu je Angle Lake Transit Station and Plaza, udržateľný polyfunkčný objekt navrhnutý spoločnosťou Envision, ktorý pozostáva zo spojovacieho námestia a priestorov na komunitné podujatia, z nástupiska pre používateľov ľahkej železnice, maloobchodných priestorov s vyhradeným skladom na bicykle a parkoviskom. Súčasťou je aj parkovacia štruktúra pre 1 150 áut, ktorá je navrhnutá tak, aby ju bolo možné prestavať na nové budúce využitie.

Jedným z hlavných architektonických prvkov je fasáda stavby, ktorá je vyrobená zo 7 500 na zákazku vyrobených extrudovaných hliníkových dosiek a zahŕňa plochu viac ako 100 000 štvorcových stôp. Návrh fasády je inšpirovaný improvizačným dielom Williama Forsythea „Tanečná geometria“, v ktorom tanečníci spájajú svoje telá pomocou zhodných línií v priestore, ktoré sa dajú ohýbať, prehadzovať alebo inak deformovať, a skúma možnosti, v ktorých sa jednoduché rovné línie skladajú tak, aby vytvárali nekonečné množstvo pohybov a polôh s malou potrebou prechodu. Táto myšlienka znižuje potrebu premýšľať o konečnom výsledku a viac sa zameriava na objavovanie nových spôsobov pohybu a transformácií.

Text a Foto: brooksscarpa.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Zámok Žleby

Hrad Žleby sa prvýkrát spomína v roku 1289, pričom jeho zakladateľmi boli pravdepodobne páni z Lichtenburgu.

Rhubarb

Atelier DARN v zložení Peker Ayan, Simay Çağ a Bilge Kobak získal Cenu verejnosti FAV 2024 za inovatívnu inštaláciu

Blanton Museum of Art

Spoločnosť Snøhetta vytvorila komplexný redizajn areálu pre Blanton Museum of Art na Texaskej univerzite v Austine.

Vinohradníkov dom

Po úspešnej obnove a rekonštrukcii sa Vinohradníkov dom stal uceleným príkladom historickej architektúry…