Architektúra

Antinori

Miesto je obklopené jedinečnými kopcami Chianti, pokrytými vinicami, na polceste medzi Florenciou a Sienou. Kultivovaný a osvietený zákazník umožnil prostredníctvom architektúry sledovať zveľadenie krajiny a okolia ako vyjadrenie kultúrnej a spoločenskej hodnoty miesta, kde sa víno vyrába. Funkčné aspekty sa preto stali podstatnou súčasťou projektového itinerára, ktorý sa sústreďuje na geomorfologické experimentovanie stavby chápanej ako čo najautentickejšie vyjadrenie želanej symbiózy a splynutia antropickej kultúry, práce človeka, jeho pracovného prostredia a prírodného prostredia. Fyzická a intelektuálna konštrukcia vinárstva sa opiera o hlboké a hlboko zakorenené väzby s pôdou, vzťah, ktorý je taký intenzívny a trpený (aj z hľadiska ekonomických investícií), že sa architektonický obraz skrýva a splýva s ňou.

Cieľom projektu bolo preto spojiť budovu a vidiecku krajinu; priemyselný komplex sa javí ako jej súčasť vďaka streche, ktorá sa zmenila na pozemok poľnohospodárskej pôdy obrábanej viničom, prerušenej pozdĺž obrysových línií dvoma horizontálnymi rezmi, ktoré prepúšťajú svetlo do interiéru a poskytujú osobám vo vnútri budovy výhľad na krajinu prostredníctvom pomyselnej konštrukcie diorámy.

Otvory alebo rezy diskrétne odhaľujú podzemný interiér: kancelárske priestory, usporiadané ako belvedér nad barikádou, a priestory, kde sa vyrába víno, sú usporiadané pozdĺž spodnej časti a priestory na fľašovanie a skladovanie pozdĺž hornej časti. Odľahlé srdce vinárstva, kde víno dozrieva v sudoch, svojou temnotou a rytmickým sledom terakotových klenieb vyjadruje sakrálny rozmer priestoru, ktorý je skrytý nie preto, že by ho chcel niekto udržať mimo dohľadu, ale preto, aby sa zaručili ideálne tepelno-hygrometrické podmienky na pomalé zrenie produktu.

Kancelárie, administratívne priestory a kancelárie vedúcich pracovníkov, ktoré sa nachádzajú na hornom podlaží, sú krok za krokom presvetlené vnútorným dvorom s kruhovými otvormi rozmiestnenými po streche vinohradu. Tento systém slúži aj na osvetlenie penziónu a obydlia správcu. Materiály a technológie s jednoduchosťou evokujú miestnu tradíciu a dôsledne vyjadrujú tému študovanej prirodzenosti, a to tak v použití terakoty, ako aj v účelnosti využitia energie, ktorú prirodzene produkuje zem na chladenie a izoláciu vinárstva, čím sa vytvárajú ideálne klimatické podmienky na výrobu vína.

ARCHEA ASSOCIATI
Typ: Architektúra, Krajina, Interiéry
Lokalita: Bargino | Taliansko
Rok: 2004 | 2013
Klient: Marchesi Antinori Srl
Náklady: 80 000 000 €
Zastavaná plocha: 49 000 m²
Celková plocha: 13 ha

Text a Foto: www.archea.it

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Vinohradníkov dom

Po úspešnej obnove a rekonštrukcii sa Vinohradníkov dom stal uceleným príkladom historickej architektúry…

Dom Water Farm

Štúdio Bark dokončilo dom „Water Farm“ v Suffolku s odvážnym geometrickým dreveným dizajnom…