Architektúra

Arundel Castle

Zrekonštruovaný stredoveký hrad, ktorý je už viac ako 850 rokov dedičným sídlom vojvodov z Norfolku a ich predkov. Hrad Arundel sa nachádza na významnom kopci v západnom Sussexe s výhľadom na rieku Arun a pohorie South Downs. Hrad bol založený v roku 1067 Rogerom de Montgomery, grófom z Arundelu, a má mnoho pekných pôvodných prvkov vrátane normanskej pevnosti, stredovekej brány a barbakanu. Kedysi slúžili na obranu hradu, dnes sú v nich interaktívne výstavné priestory, kde sa návštevníci môžu prezliecť do kostýmov a dozvedieť sa, ako sa hrad udržal pri obliehaní.

3. vojvoda z Norfolku (1473-1554) bol strýkom Anny Boleynovej a Kataríny Howardovej. 4. vojvoda (1536 – 1972) bol označený za zradcu a prišiel o hlavu za plánovanie sobáša s Máriou Škótskou kráľovnou. V neskoršom 16. a začiatkom 17. storočia inštaloval „zberateľ“ 14. gróf z Arundelu na hrade množstvo nádherných obrazov a artefaktov vrátane diel Van Dycka, Gainsborougha, Reynoldsa a Canaletta. Nie je prekvapujúce, že pevnosť, akou je Arundel, zažila v priebehu rokov vojnové konflikty a počas občianskych vojen na ňu pri rôznych príležitostiach zaútočili rojalisti aj parlamentariáni!

Veľké reštaurátorské práce na hrade vykonal Henry, 15. vojvoda z Norfolku (1847 – 1914), ktorý prezieravo zaviedol elektrinu, výťahy, ústredné kúrenie a domáci vodovod. V mnohých iných honosných sídlach sa až do 30. rokov 20. storočia stále používali lampy a zamestnávali sa lampári, ako aj služobníctvo, ktoré nosilo teplú vodu do posteľných komnát! Zámok a jeho záhrady sú prístupné verejnosti. Platí sa vstupné.

Text a Foto: www.arundelcastle.org

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Trojrozmerný park

Projekt trojrozmerného parku, na čele ktorého stojí architekt Sou Fujimoto, sľubuje harmonické spojenie architektúry, urbanizmu a prírody.

Hotel Morpheus

Dizajn hotela Morpheus od Zaha Hadid Architects, je definovaný plynulými formami v rámci bohatých čínskych tradícií nefritového rezbárstva.

PMA Madhushala Gadi

Dom Gadi, ktorý navrha kancelária PMA Madhushala, bol navrhnutý tak, aby svojim obyvateľom vytvoril sériu rozmanitých priestorových

Záhrady Harlow Carr

Záhrada Harlow Carr sa nachádza v krásnej prírode Yorkshire a v každom ročnom období vás poteší rozmanitou krajinou s záhradnými štýlmi.