
Kringkastern
Architektonické štúdiá Snøhetta a LINK Arkitektur navrhli moderné sídlo a vysielacie centrum, ktoré je zakomponované do mestskej štruktúry.
Newyorská botanická záhrada je advokátom sveta rastlín. Svoje poslanie plní ako múzeum zbierok živých rastlín, ktoré sú rozmiestnené v záhradách a v krajine na území národnej historickej pamiatky, prostredníctvom komplexných vzdelávacích programov v oblasti záhradníctva a vedy o rastlinách a prostredníctvom rozsiahlych výskumných programov Medzinárodného centra vedy o rastlinách.
Newyorská botanická záhrada (NYBG) bola založená v roku 1891 a vyznačuje sa krásou svojej krajiny, zbierok a záhrad a rozsahom a dokonalosťou svojich programov v oblasti záhradníctva, vzdelávania a vedy. NYBG bola inšpirovaná návštevou významných botanikov Nathaniela Lorda Brittona a jeho manželky Elizabeth v Kráľovských botanických záhradách v Kew pri Londýne v roku 1888. Manželia Brittonovci verili, že New York by mal mať veľkú botanickú záhradu, ktorá by podporovala poznávanie rastlín verejnosťou, bola zásobárňou vzácnych a cenných exemplárov a viedla originálny výskum v oblasti botanickej vedy. Vzhľadom na malebný terén, sladkovodnú rieku Bronx, skalnú roklinu a 50 akrov starého lesa bola záhrada umiestnená v severnej polovici Bronx Parku.
Dnes je 250-akrová záhrada – najväčšia v ktoromkoľvek meste v Spojených štátoch – národnou historickou pamiatkou. Okrem prírodných atribútov, ktoré prilákali Brittonovcov, zahŕňa NYBG 50 špecializovaných záhrad a zbierok s viac ako miliónom rastlín, Nolenove skleníky pre živé zbierky a Enid A. Haupt Conservatory, popredný skleník vo viktoriánskom štýle v krajine. K najvýznamnejším exponátom patrí oceňovaná Ružová záhrada Peggy Rockefellerovej, ktorá sa považuje za jednu z najudržateľnejších ružových záhrad na svete; záhrada pôvodných rastlín, ktorá oslavuje rozmanitosť severovýchodných rastlín Severnej Ameriky; a 30 000 významných stromov, z ktorých mnohé majú viac ako 200 rokov. Viac ako milión návštevníkov si ročne vychutná areál, prezrie si inovatívne výstavy a zúčastní sa na vzdelávacích programoch, ktoré sú väčšie a rozmanitejšie ako v ktorejkoľvek inej záhrade na svete.
Text a Foto: www.nybg.org
Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry.
Architektonické štúdiá Snøhetta a LINK Arkitektur navrhli moderné sídlo a vysielacie centrum, ktoré je zakomponované do mestskej štruktúry.
Japonské štúdio Sou Fujimoto Architects vytvorilo jedinečný architektonický prvok pre Expo 2025 v Osake – Veľký prstenec, ktorý
Národné technické múzeum pripravuje v Prahe rozsiahly výstavný projekt venovaný téme železníc a elektrotechniky.
Na Expo 2025 v Osake, medzi prezentáciami z celého sveta, ponúka pavilón Saudskej Arábie od ateliéru Foster + Partners
Kö-Bogen II to je osem kilometrov hrabových živých plotov a viac než 30 000 rastlín – najväčšia zelená fasáda
Wired Scape je verejný hrací priestor v rezidenčnej štvrti čínskeho mesta Guangzhou, navrhnutý ateliérom 100architects.