Architektúra

Botanická záhrada The Leaf

The Leaf je nová botanická záhrada v parku Assiniboine vo Winnipegu, ktorá má ambíciu oslavovať kultúrnu rozmanitosť Kanady. Oranžéria navrhnutá s certifikátom LEED Gold zaujme predstavivosť nových generácií a zároveň podporí väčšie porozumenie a lásku k botanickému svetu. The Leaf bude zohrávať rozhodujúcu úlohu pri formovaní toho, ako komunity vnímajú prírodu a udržateľnosť, ako s nimi komunikujú a ako im rozumejú.

Návrh KPMB vychádza z prírody a Fibonacciho postupnosti, konkrétne z mušlí nautilus a slnečnice. Organická forma zimnej záhrady odráža jednoduchosť a zložitosť mnohých druhov rastlín, ktoré sa v nej budú nachádzať. Množstvo rastlín a živočíchov symbolizuje bohatú zmes kultúr, ktoré v Kanade existujú. Sklenené okná poskytujú rozsiahly výhľad dovnútra i von a vítajú miestnych obyvateľov i zahraničných návštevníkov, aby preskúmali priestor a zamysleli sa nad krásou a zázrakmi prírodného ekosystému.

Strecha sa rozprestiera okolo zimnej záhrady s pôvabom a eleganciou rozkvitnutého kvetu. Jedinečná forma strechy prispieva k cieľom udržateľnosti aj vďaka použitiu etyléntetrafluóretylénu (ETFE), materiálu s nízkou hmotnosťou a vysokou priesvitnosťou. ETFE je ideálnou voľbou materiálu pre botanickú záhradu, v ktorej sa nachádzajú druhy rastlín vyžadujúce slnečné svetlo. Nové exteriérové záhrady a terénne úpravy doplnia prvky interiérového dizajnu, spoja budovu s vonkajším prostredím a poskytnú príležitosti na sociálnu a komunitnú interakciu.

The Leaf bude korunnou atrakciou parku Assiniboine. Bude charakteristickým architektonickým dielom, ktoré vytvára povedomie a prítomnosť v parku, interaktívnym cieľom, ktorý sa zameriava na vzájomné vzťahy rastlín a ľudí, a udržateľným precedensom zameraným na záhradníctvo, rastliny a životné prostredie. Príjemný dizajn vzbudí zvedavosť a povzbudí návštevníkov k objavovaniu prírody v okolitom 400-hektárovom parku.

Text a Foto: www.kpmb.com/

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Vzdušné mosty

Mosty definované kryštalickými formami, ktoré sú odkazom na molekulárne štruktúry vyskytujúce sa v organickej chémii.

Pavilón na nádvorí OWO

Spoločnosť DaeWha Kang Design dokončila úžasný návrh nádvoria a pavilónu pre The OWO, bývalý Old War Office v londýnskej

Vyhliadková veža

Salling Tower, vyhliadková veža v prístave Aarhus, je vytvorená ako pozoruhodná mestská socha s pozoruhodným architektonickým výrazom.

Záhrady Battersea Roof

Záhrady Battersea Roof, ktoré majú jedinečný charakter mestského parku, vytvoril James Corner zo spoločnosti Field Operations a LDA

Kloboucká lesní

Administratívna budova spoločnosti Kloboucká lesní z dielne štúdia Mjölk je navrhnutá tak, aby určovala smer výstavby budúcnosti.

Rezidencia pre seniorov

Štúdio Libeskind v spolupráci so spoločnosťou Selfhelp Community Services realizovalo cenovo dostupnú rezidenciu pre seniorov.