Architektúra

Bývalý sklad cementárne

Architektonická kancelária MAD Architects predstavila projekt rekonštrukcie skladu Wanmicang na južnej strane šanghajskej cementárne Zhangjiang. Budova sa má premeniť na multifunkčný verejný nábrežný priestor pre kultúru, kreativitu a obchod. Projekt zachováva charakter bývalého priemyselného areálu, ale zavádza nový prírastok v podobe kovového „plávajúceho“ objemu pripomínajúceho archu, ktorý vytvára ostrý kontrast medzi starou a novou štruktúrou. Dokončenie projektu je naplánované na rok 2026.

Projekt pretvára dnes už schátraný priemyselný areál, ktorý bol v minulosti jednou z troch najväčších cementární v Šanghaji, na aktívny priestor vrátený obyvateľom Šanghaja. Továreň prestala vyrábať v roku 2013 a odvtedy chátrala. V posledných rokoch však boli miestni a medzinárodní architekti poverení zásahmi do areálu s cieľom zachovať historické priemyselné budovy, ako sú „10 000-metrové silo“, „Cementové silo“ a „Veža s chvostom pece“, prostredníctvom ich ďalšieho využitia.

Návrh využíva dlhý a úzky objem skladu na vytvorenie vnútorného priestoru, ktorý je poznačený novým prírastkom: plávajúcou kovovou archou. Nové stĺpy, podlahové väzníky a priehradové väzníky vytvárajú plávajúci efekt, zatiaľ čo staré steny sú zosilnené, aby sa zachoval ich zmysel pre historickú premenlivosť a zdôraznil sa presah nových a historických štruktúr. Pod archou sa rozprestiera viacúrovňová záhrada, ktorá pozýva komunitu k reaktivácii tohto mestského priestoru. Strecha bola tiež koncipovaná ako ďalší verejný priestor, ktorý vyzýva ľudí, aby ho preskúmali a vychutnali si výhľad na rieku Chuanyang v diaľke.

Text a Foto: www.i-mad.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Stazione Mediopadana

Stazione Mediopadana, architektonické dielo Santiaga Calatravu v Reggio Emilia, Taliansko, je kombináciou estetiky a funkcionality.

Centre Pompidou-Metz

Centre Pompidou-Metz vo Francúzsku slúži na umiestnenie stálych a dočasných výstav z Musee National d’Art Moderne.

Mount Stewart

Mount Stewart, nachádzajúci sa v malebnom prostredí grófstva Down v Severnom Írsku, patrí k najvýznamnejším historickým sídlam tejto oblasti.

Angle Lake Station

Angle Lake Station v Seattli je nová forma sociálnej infraštruktúry poskytujúca nevyhnutnú verejnú dopravu, ale aj dôležité verejné

Kúpele Copii

Architekt Victor Ortiz pomenoval kúpele Copii podľa domorodého výrazu pre termita, keďže projekt čerpá inšpiráciu od týchto