Architektúra

Chata Bučina

Štúdio ARD dostalo od klienta zadanie navrhnúť funkčnú, kompaktnú budovu pre správcu lyžiarskeho strediska v zastavanom území obce Horná Malá Úpa.

Asymetrický pôdorys v tvare kríža pozostáva z dvoch rovnako veľkých hmôt, pričom v každom ramene sa nachádza iná funkcia ponúkajúca jedinečný výhľad. Pozoruhodné je, že jedálenská časť ponúka sedenie pri okne s výhľadom zavŕšeným siluetou Sněžky. V priesečníku osí sa nachádza točité schodisko, ktoré sa vinie okolo komína a ponúka príjemné posedenie pri krbe.

Stavba je navrhnutá ako ľahká jednopodlažná drevená konštrukcia s obytným podkrovím, spočívajúca na betónovej základovej doske, ktorá sa v lete vznáša nad priľahlým terénom a v zime sa vyrovnáva so snehovou pokrývkou.

Fasáda z nehobľovaných smrekových dosiek je natretá červenou farbou, ktorá je historicky charakteristická pre drevené horské stavby. Drevo je zakomponované aj do interiéru, a to v podobe odhalených konštrukčných prvkov, ako aj podlahy a všetkého na mieru vyrobeného nábytku, ktoré sú zhotovené zo smrekového masívu.

Text a Foto: www.archiweb.cz

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Villa Etaner

VILLA ETANER je nové luxusné útočisko PRIESTEREGG, na ktoré sú architekti z W2 Manufaktur…

Longbranch House

Na zanedbanom pozemku na polostrove Key v štáte Washington uskutočnilo architektonické štúdio…