Architektúra

Château de Chenonceau

Históriu Château de Chenonceau určuje takmer nepretržitá postupnosť žien, ktoré ho budovali, zveľaďovali, chránili, reštaurovali a zachraňovali. Prvým zámkom bol stredoveký zámok z 12. a 13. storočia, z ktorého sa zachovala len hladomorňa: Tour des Marques. Zámok v jeho súčasnej podobe postavili v rokoch 1513 až 1517 Thomas Bohier a predovšetkým jeho manželka Catherine Briçonnet.

Záhrada Diany de Poitiers
Tento „plávajúci“ parter (12 000 m2), ktorých vzniklo v renesancii mnoho a ktorého je Chenonceau jedným z najkrajších príkladov, si pri svojom zrode vyžiadal značné investície. Jeho štruktúra sa od čias, keď ho vytvorila Diane de Poitiers, nezmenila, avšak jeho súčasné usporiadanie je dielom Achilla Duchêna (1866 – 1947)

Záhrada Kataríny Medicejskej
Kráľovná Katarína Medicejská pracovala na záhradách s vášňou, móda, ktorá prišla z Talianska. Táto záhrada, menšia (5 500 m2), orientovaná k jazeru a do parku, so súčasnou dispozíciou je obrazom noblesy.

Zelená záhrada
Zelenú záhradu navrhol lord Seymour v roku 1825 pre grófku z Villeneuve, majiteľku zámku a známu botaničku, ktorá si želala park v „anglickom štýle“.

Kvetinová záhrada
Kvetinová záhrada je neodmysliteľnou súčasťou Château de Chenonceau. Záhradníci tu pestujú približne sto druhov „rezaných kvetov“ potrebných na zámockú kvetinovú výzdobu, ktoré sú rozdelené do dvanástich štvorcov ohraničených jabloňami a ružovými kríkmi kráľovnej Alžbety a rozprestierajú sa na ploche viac ako jedného hektára.

Text a Foto: www.chenonceau.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Dior Ženeva

Spoločnosť Dior predstavila švajčiarsky butik v Ženeve, ktorý navrhol Christian de Portzamparc…

Zámok Ooidonk

Len kúsok od mesta Gent, v zákrute rieky Leie, sa nachádza elegantný a majestátny zámok Ooidonk.