
Hlavná stanica v Brne
Nová hlavná stanica v Brne vznikne podľa návrhu ateliéru Benthem Crouwel Architects, ktorý stojí aj za projektom hlavnej
Medzi mestami Clermont-Ferrand a Aurillac, v srdci francúzskeho regiónu Auvergne-Rhône-Alpes, sa týči Château de Sailhant. Tento impozantný hrad sa vypína 30 metrov nad divokou krajinou sopiek, hlbokých lesnatých údolí a vodopádov.
Jeho história siaha až do 12. storočia. Postavený v súlade s prirodzenými obrysmi skaly, na ktorej stojí, v sebe ukrýva záhradu a rozárium. Hlavná budova z vulkanického kameňa má charakteristickú siluetu s centrálnym lomeným oblúkom, obklopeným štyrmi okrúhlymi vežami so šindľovými strechami. Opevnenia, vybudované počas storočnej vojny na posilnenie obrany sídla, sú dodnes viditeľné cez strieľne v múroch veží. Za hradbami sa panstvo rozprestiera na viacerých lúčnych pozemkoch, ktoré ukrývajú tajný vodopád a jazero.
Od 90. rokov 20. storočia prešli interiéry rozsiahlymi rekonštrukciami vďaka newyorskému architektovi Josephovi Pellovi Lombardimu, špecialistovi na pamiatkovú obnovu, ktorý hrad odkúpil a prinavrátil mu jeho pôvodnú nádheru. Dnes ponúka moderný komfort bez toho, aby narušil autentickú atmosféru historického sídla.
Hrad s celkovou rozlohou 1 145 m² má dve podlažia, prepojené dreveným schodiskom. Na prvom poschodí sa nachádzajú reprezentačné miestnosti – salóny a jedálne – zdobené parketovými podlahami, francúzskymi kazetovými stropmi, kamennými kozubmi a dobovými tapetami. Kuchyňa má žulovú podlahu a dominuje jej veľký varný pult. Horné poschodia ukrývajú ďalšie salóny, spálne a kúpeľne vrátane historickej „chambre seigneuriale“, ktorej steny pokrýva červený okrový štuk a priestor zdobia maľované frízy pri báze francúzskeho stropu. Na najvyššom podlaží sa pod kužeľovou strechou nachádza dielňa.
Text a Foto: sailhant.com
Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry.
Nová hlavná stanica v Brne vznikne podľa návrhu ateliéru Benthem Crouwel Architects, ktorý stojí aj za projektom hlavnej
Architektonické štúdiá Snøhetta a LINK Arkitektur navrhli moderné sídlo a vysielacie centrum, ktoré je zakomponované do mestskej štruktúry.
Japonské štúdio Sou Fujimoto Architects vytvorilo jedinečný architektonický prvok pre Expo 2025 v Osake – Veľký prstenec, ktorý
Národné technické múzeum pripravuje v Prahe rozsiahly výstavný projekt venovaný téme železníc a elektrotechniky.
Na Expo 2025 v Osake, medzi prezentáciami z celého sveta, ponúka pavilón Saudskej Arábie od ateliéru Foster + Partners
Kö-Bogen II to je osem kilometrov hrabových živých plotov a viac než 30 000 rastlín – najväčšia zelená fasáda