Architektúra

Dior Ženeva

Spoločnosť Dior predstavila svoj najnovší švajčiarsky butik v Ženeve, ktorý navrhol Christian de Portzamparc, prvý francúzsky architekt ocenený Pritzkerovou cenou. Významné je aj samotné miesto, ktoré sa nachádza na Rue du Rhône, v srdci luxusu a módy v Ženeve. Budova je rozpoznateľná hneď podľa fasády, ktorá je sochárskou ukážkou modernej architektúry. Ladné, zakrivené línie sú ozvenou vlajkovej lode Seoul Dior, zatiaľ čo šesť prepletených štruktúr pripomínajúcich okvetné lístky sa týči k nebu.

Pri realizácii vlajkovej lode Dior v Ženeve tím pod vedením architekta Christiana de Portzamparca vytvára sochárske prvky fasády zo skla a živice. Splývavé plochy odkazujú na nádherné tkaniny, ktoré formovali couture kreácie Christiana Diora. Súhra svetla a tieňa počas dňa vytvára podmanivý efekt, pričom slnečné svetlo preniká cez sklenené závoje. V noci sa budova mení na žiarivú mestskú lucernu, ktorej svetlo sa jemne rozptyľuje cez elegantné živicové škrupiny.

Interiér butiku Christian de Portzamparc odráža súčasnú víziu značky Dior aj ikonickú parížsku adresu 30 Montaigne. Rafinovaná atmosféra zaliata svetlými odtieňmi vytvára príjemný priestor. Centrálna stena, tiahnuca sa cez všetky poschodia, slúži ako jemná „Ariadnina niť“, na ktorej sú vystavené nedotknuté biele plátna. Tento dizajnový prvok evokuje prvotné skice, ktoré uvádzajú do života kolekcie haute couture.

Výzdoba butiku pozýva na objavovanie, pričom vo všetkých priestoroch sa nachádzajú umelecké diela švajčiarskych umelcov vrátane Pamely RosenkranzUga Rondinoneho. Tieto inklúzie sú poctou vlastnej minulosti Christiana Diora ako majiteľa galérie a zberateľa umenia. Na stenách sa nachádzajú aj archívne skice od samotného Diora spolu s ikonickými fotografiami severotalianskej vizuálnej umelkyne Brigitte Niedermair. Súkromný salón ponúka pohlcujúci zážitok na pozadí fresky od parížskeho umelca Françoisa Mascarella.

Text a Foto: www.lvmh.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

888 Brickell

Módna značka Dolce & Gabbana zverejnila rendery mrakodrapu v Miami, ktorý vznikol v spolupráci…

Chata Lopez Lookout

Nedávno dokončená chata Lopez Lookout od ateliéru Heliotrope Architects je príkladom vynaliezavého dizajnu.

Sunglider

Projekt Sunglider Smart Uberground Metro je zameraný na modernizáciu verejnej dopravy vo veku adaptability…

Záhrada Bodnant

Záhrada Bodnant, ležiaca nad riekou Conwy a s výhľadom na pohorie Eryri (Snowdonia), je jedným z najkrajších…