Architektúra

Dom Forest Retreat

Rodinné útočisko na vidieku v Ontáriu. Klienti tohto domu žijú v zahraničí, ale hľadali kanadskú usadlosť pre svoju veľkú rodinu a hostí. Počas letných a zimných prázdnin chceli rodičia svoje deti ponoriť do ontarijskej krajiny, v akej vyrastali. Žiadali veľkorysý dom, ktorý by umožnil mladým tínedžerom, širšej rodine (a veľkým psom) pohodlne sa zdržiavať v odľahlej oblasti počas dlhodobých pobytov a ktorý by podporoval aktivity, ako je turistika a túry na snežniciach.

Hlavným cieľom návrhu bolo dosiahnuť súčasný prístup k teplu a vyhnúť sa modernistickým krabicovým formám. Kontinuálny priestor domu, v ktorom sú uzavreté len spálne a kúpeľne, je usporiadaním, ktoré podporuje blízkosť rodiny. Priestory rodiny a rodičov sa nachádzajú na hlavnej úrovni. Spálne detí tvoria jeden objem obložený bridlicou, zavesený 12 metrov nad hlavným podlažím pomocou hrebeňového nosníka a prístupný po móle.

Najvýraznejším aspektom návrhu je dlhá, medeným plášťom pokrytá strecha pripomínajúca stan, ktorá kopíruje topografiu pozemku. Hlavnou technickou výzvou bola konštrukcia strechy, ktorá bola napriek svojej 60-metrovej dĺžke navrhnutá a navrhnutá tak, aby pôsobila ľahko. Na vstupnej strane domu sa strecha dvíha ako vtáčie krídlo z objemu garáže pod ňou a chráni vonkajšiu terasu. Strecha a jej hrebeňový nosník obložený dubovým drevom choreograficky vytvárajú meandrujúcu cirkulačnú cestu interiérom domu a nakoniec rozširujú výhľad smerom k lesu.

Spoločnosť Kariouk Architects, ktorá vznikla v roku 2001, keď sa jej hlavný architekt Paul Kariouk presťahoval z New Yorku do Ottawy, vždy vychádzala z presvedčenia, že žiadne skutočné architektonické dielo nevzniká podľa určitého vzorca. Namiesto toho musí byť založené na plynulom, prísnom a postupnom skúmaní, ktoré je podložené hĺbkovým osobným dialógom s klientmi.

Text a Foto: kariouk.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Vinohradníkov dom

Po úspešnej obnove a rekonštrukcii sa Vinohradníkov dom stal uceleným príkladom historickej architektúry…

Dom Water Farm

Štúdio Bark dokončilo dom „Water Farm“ v Suffolku s odvážnym geometrickým dreveným dizajnom…