Architektúra

Farby v architektúre

Okrem tepelného, akustického a svetelného komfortu sú farby faktormi, ktoré ovplyvňujú pocit, ktorý pociťujeme v prostredí, a stávajú sa silným prostriedkom na ovplyvňovanie správania používateľa.

Ďaleko za estetickými preferenciami môže použitie určitých farieb priniesť rôzne významy, ktoré pokrývajú ďalšie oblasti, ako je psychológia alebo symbolika. Preto je známe, že farba nezávisí len od svetla a prostredia, ale aj od toho, ako ju vnímame. Nemec Johann Wolfgang von Goethe, ktorý prehĺbil svoje štúdium teórie farieb, poukazuje na to, že identifikácia tónov je subjektívna, ale účinky sú univerzálne. Ako príklad možno uviesť, že teplé farby (červená, žltá a oranžová) sú dynamickejšie a vyvolávajú v ľuďoch pocity pohodlia a podnetov, zatiaľ čo studené farby (zelená, fialová a modrá) pôsobia jemnejšie, upokojujúco a staticky. Preto je vytvorenie farebnej palety možnosťou, ako vyvolať rôzne pocity pri vnímaní priestoru.

V oblasti architektúry sú možnosti nekonečné – kontrasty medzi rôznymi materiálmi a farbami, rôzne tendencie, ako sú pastelové alebo neónové tóny, či dokonca akromatizmus. V každom prípade sú farby základným nástrojom na zintenzívnenie alebo oslabenie prítomnosti prvkov, uľahčenie alebo skomplikovanie čítania prostredia ako celku. Z tohto dôvodu sme vybrali niekoľko projektov, ktoré sú farebne odlišné, a vybrané palety vyzdvihujeme ako príklad rôznych pocitov, ktoré môžu v divákovi vyvolať.

Text a Foto: www.archdaily.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Centre Pompidou-Metz

Centre Pompidou-Metz vo Francúzsku slúži na umiestnenie stálych a dočasných výstav z Musee National d’Art Moderne.

Mount Stewart

Mount Stewart, nachádzajúci sa v malebnom prostredí grófstva Down v Severnom Írsku, patrí k najvýznamnejším historickým sídlam tejto oblasti.

Angle Lake Station

Angle Lake Station v Seattli je nová forma sociálnej infraštruktúry poskytujúca nevyhnutnú verejnú dopravu, ale aj dôležité verejné

Kúpele Copii

Architekt Victor Ortiz pomenoval kúpele Copii podľa domorodého výrazu pre termita, keďže projekt čerpá inšpiráciu od týchto

Villa del Balbianello

Villa del Balbianello na západnom brehu jazera Como je jednou z najromantickejších a najidylickejších záhrad v Taliansku.