Architektúra

Farby v architektúre

Okrem tepelného, akustického a svetelného komfortu sú farby faktormi, ktoré ovplyvňujú pocit, ktorý pociťujeme v prostredí, a stávajú sa silným prostriedkom na ovplyvňovanie správania používateľa.

Ďaleko za estetickými preferenciami môže použitie určitých farieb priniesť rôzne významy, ktoré pokrývajú ďalšie oblasti, ako je psychológia alebo symbolika. Preto je známe, že farba nezávisí len od svetla a prostredia, ale aj od toho, ako ju vnímame. Nemec Johann Wolfgang von Goethe, ktorý prehĺbil svoje štúdium teórie farieb, poukazuje na to, že identifikácia tónov je subjektívna, ale účinky sú univerzálne. Ako príklad možno uviesť, že teplé farby (červená, žltá a oranžová) sú dynamickejšie a vyvolávajú v ľuďoch pocity pohodlia a podnetov, zatiaľ čo studené farby (zelená, fialová a modrá) pôsobia jemnejšie, upokojujúco a staticky. Preto je vytvorenie farebnej palety možnosťou, ako vyvolať rôzne pocity pri vnímaní priestoru.

V oblasti architektúry sú možnosti nekonečné – kontrasty medzi rôznymi materiálmi a farbami, rôzne tendencie, ako sú pastelové alebo neónové tóny, či dokonca akromatizmus. V každom prípade sú farby základným nástrojom na zintenzívnenie alebo oslabenie prítomnosti prvkov, uľahčenie alebo skomplikovanie čítania prostredia ako celku. Z tohto dôvodu sme vybrali niekoľko projektov, ktoré sú farebne odlišné, a vybrané palety vyzdvihujeme ako príklad rôznych pocitov, ktoré môžu v divákovi vyvolať.

Text a Foto: www.archdaily.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Bumpers Oast

Bumpers Oast je moderná interpretácia tradičných sušiarni chmeľu štúdiom ACME, ktoré sú typické pre oblasť Kent.

Mini kancelárie

Myšlienka projektu mini kancelárií vznikla z e-mailu od bývalých klientov architektonického štúdia Linework s predmetom „Malý projekt?“.