Architektúra

Fernando Martos

Niekedy je príroda taká intenzívne krásna, že takmer nie je potrebné vytvárať záhradu, ale v tomto nedotknutom kúte Španielska sa krajinnému dizajnérovi Fernandovi Martosovi podarilo vytvoriť okolo starého farmárskeho obydlia záhradu, ktorá pôsobí v úplnej harmónii s okolitou krajinou. „Okolie je pre mňa pri navrhovaní záhrady zásadné,“ hovorí Fernando. „Chcem, aby vyzerala úplne integrovaná do krajiny – musí vyzerať, akoby tam bola odjakživa.

Fernando presadzuje tento naturalistický prístup v Španielsku od chvíle, keď sa pred viac ako 20 rokmi vyučil za záhradníka a dizajnéra. Vo veku 46 rokov sa vzdal právnickej kariéry, aby nasledoval svoje srdce a pracoval s rastlinami, začal ako záhradník, založil vlastnú spoločnosť a pred 15 rokmi založil svoje dizajnérske štúdio. Počas trojmesačnej stáže v Newby Hall v severnom Yorkshire sa zamiloval do anglických záhrad a do Španielska sa vrátil plný energie a inšpirácie, pričom sa čudoval, prečo ostatní dizajnéri nemajú odvážnejší pohľad na svet.

„Ľudia chceli len zelené trávniky a levanduľu – chýbala im predstavivosť,“ vysvetľuje. „Podľa mňa tu trávnik vyzerá tak cudzo a musí sa zavlažovať celé leto. Chcel som v Španielsku vytvoriť nový typ záhrady – trvalkovú záhradu v anglickom štýle, ale s použitím pôvodných stredomorských rastlín. Z Newby Hall sa vrátil so zoznamom rastlín, s ktorými chcel experimentovať. Teraz, po viac ako desiatich rokoch priekopníckych záhrad v tomto štýle, sa Fernando ocitol na čele novej vlny záhradného dizajnu v Španielsku, kde navrhuje krásne, rastlinami naplnené, suchu odolné systémy, ktoré pracujú s krajinou a ročnými obdobiami, a nie vnucujú umelý ideál priestoru.

Text a Foto: fernandomartos.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Dior Ženeva

Spoločnosť Dior predstavila švajčiarsky butik v Ženeve, ktorý navrhol Christian de Portzamparc…

Zámok Ooidonk

Len kúsok od mesta Gent, v zákrute rieky Leie, sa nachádza elegantný a majestátny zámok Ooidonk.