Architektúra

Jardins d’Etretat

Jardins d’Etretat je neofuturistická záhrada, ktorá sa rozprestiera na útesoch Alabastrového pobrežia, jedného z divov Normandie.

Záhrada je ihriskom, kde bujné topiary, architektúra a súčasné umenie vedú dialóg vo všetkej poetike.

Projekt je víťazom Európskej záhradnej ceny v kategórii „Najlepšia úprava historického parku alebo záhrady“, vlastní dve hviezdičky MICHELIN v Zelenom sprievodcovi, je zaradený medzi „Veľké záhrady sveta“ a má označenie „Pozoruhodná záhrada“.

Alexandrovi Grivkovi sa podarilo vytvoriť záhradu, ktorá sa zdá byť stará najmenej pol storočia, len za dva roky. Na dosiahnutie tohto cieľa architekt čerpal z metodiky André Le Nôtra, historicky uznávaného francúzskeho krajinára a záhradníka, majstra – tvorcu záhrad a parkov vo Versailles. Keďže sa Le Nôtre rozhodol dokončiť svoje dielo vo Versailles v rekordne krátkom čase, obmedzil sa len na niekoľko druhov rastlín, čím dosiahol výrazný vizuálny efekt prostredníctvom expresívne strihaných rastlinných kompozícií.

Priestor Jardins d’Étretat je upravený pomocou pôsobivo zladených rastlinných kompozícií, ktorých tvary evokujú krajinu a prírodné prvky Normandie. Budete tu môcť pozorovať rastliny s rôznymi tvarmi: „vlny La Manche“, „špirály a morské víry“, „ustrice“, „útesy a oblúky Alabastrového pobrežia“ atď. Je to príležitosť poukázať na biodiverzitu a prírodné krásy ekosystému, ako aj demonštrovať nové sochárske formy a nové architektonické postupy v krajinárskom umení.

Text a Foto: etretatgarden.fr

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Villa Etaner

VILLA ETANER je nové luxusné útočisko PRIESTEREGG, na ktoré sú architekti z W2 Manufaktur…

Longbranch House

Na zanedbanom pozemku na polostrove Key v štáte Washington uskutočnilo architektonické štúdio…