Architektúra

Kloboucká lesní

Kloboucká lesní je spoločnosť, ktorá neustále razí cestu k trvalo udržateľnému obhospodarovaniu lesov a krajiny. Inšpiruje sa odkazom našich predkov a naďalej skúša nové technológie a možnosti. V odvetví, ktoré sa zvyčajne nespája s inováciami a odvahou, sa spoločnosť profiluje ako progresívna a kreatívna. Sídlo spoločnosti má tieto myšlienky reprezentovať. Svojimi aktivitami sa Kloboucká lesní snaží ukázať potenciál udržateľnej výstavby v súlade s ekologickým myslením a najmodernejšími technológiami.

Budova z dielne štúdia Mjölk a je navrhnutá tak, aby určovala smer výstavby budúcnosti. Ekológia, jednoduchosť a úspornosť v kombinácii s najmodernejšími technológiami – to všetko zasadené do prostredia prírodných prvkov, zelene a vody. Stavba je vyrobená výlučne z materiálu, ktorý sa vyrába priamo na mieste – na Klobouckej lesnej ceste, necelých 100 metrov od staveniska. Ide o najjednoduchší a najstarší stavebný materiál – drevo. Spôsob spracovania dreva je však čisto súčasný. Používajú sa profily BSH – vlajkový produkt spoločnosti. Z tohto materiálu je vytvorená rámová konštrukcia tradičného tvaru, ktorá sa mnohokrát opakuje a vytvára dlhú elegantnú hmotu celej stavby.

Strecha domu je pokrytá solárnymi panelmi, ktoré uspokojujú spotrebu energie domu a zároveň slúžia ako strešná krytina. V súčasnosti väčšina zariadení v objekte funguje na energiu zo slnka. Severná strana strechy je pokrytá sklenenými panelmi, ktoré osvetľujú priestory pod strechou. Voda zo strešných plôch sa odvádza do nadzemných nádrží, ktoré v letných mesiacoch prirodzene ochladzujú budovu a uchovávajú vodu na opätovné použitie v areáli. Vodná plocha je zároveň spôsobom, ako odrážať rozptýlené svetlo do hlbších častí dispozície.

Zdrojom vykurovania budovy a celého areálu je centrálna areálová kotolňa, kde je hlavným palivom drevná štiepka vyrobená vo vlastnej réžii. Vďaka tomu je objekt úplne nezávislý od akéhokoľvek iného zdroja paliva. Pridanou hodnotou je, že ide o úplne ekologický zdroj.

Text a Foto: www.mjolk.cz

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

KWK Aura

Hlavným cieľom projektu Aura bolo čo najmenej zasahovať do existujúceho ekosystému a podľa možnosti ho obohatiť.

888 Brickell

Módna značka Dolce & Gabbana zverejnila rendery mrakodrapu v Miami, ktorý vznikol v spolupráci…

Chata Lopez Lookout

Nedávno dokončená chata Lopez Lookout od ateliéru Heliotrope Architects je príkladom vynaliezavého dizajnu.

Sunglider

Projekt Sunglider Smart Uberground Metro je zameraný na modernizáciu verejnej dopravy vo veku adaptability…