Architektúra

Liehovar Macallan

Nový liehovar Macallan je zasadený do krajiny panstva, ktoré je zodpovedné za výrobu tejto single malt whisky od roku 1824. Spoločnosť Macallan je už etablovaná ako jeden z najznámejších výrobcov whisky na svete a chcela vytvoriť nové centrum, ktoré by odhalilo výrobné procesy a privítalo návštevníkov, pričom by zostalo citlivé voči nádhernej okolitej prírode.

Nová budova, ktorú navrhli v architektonickej kancelárii Rogers Stirk Harbour + Partners, poskytuje zariadenie schopné zvýšiť výrobu a zároveň umožňuje jednoduché rozšírenie v nasledujúcich rokoch. Vo vnútri je rad výrobných buniek usporiadaný lineárne s otvoreným pôdorysom, ktorý odhaľuje všetky fázy procesu naraz. Tieto bunky sa odrážajú nad budovou v podobe jemne zvlnenej strechy, ktorú tvorí drevený rošt. Vrcholy pokryté trávou stúpajú a klesajú z pozemkov sídla The Macallan a signalizujú prichádzajúcim návštevníkom činnosti, ktoré sa pod nimi nachádzajú. Návrh je zasadený do prirodzene sa zvažujúcich kontúr lokality a priamo odkazuje na starobylé škótske zemné práce.

Budova je zakomponovaná do prirodzene sa zvažujúcich kontúr lokality a má minimálny vizuálny vplyv na krajinu. Mäkko zvlnená strecha sa prihovára k okolitým kopcom, ale jednoznačne umelé a inžinierske formy jednotných vrcholov odrážajú priemyselné výrobné bunky, ktoré sa v nich nachádzajú.

Vo výrobných priestoroch sa v kruhovom usporiadaní nachádza zariadenie na rmutovanie, kvasenie a destiláciu. K zariadeniam sa využíva modulárny prístup, v rámci ktorého možno podľa potreby otvoriť ďalšie destilačné miestnosti. Okrem toho vedie pozdĺž zadnej časti budovy, pod strechou a vrezaná do krajiny, obslužná trasa a „tankovisko“.

Text a Foto: rshp.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Villa Etaner

VILLA ETANER je nové luxusné útočisko PRIESTEREGG, na ktoré sú architekti z W2 Manufaktur…

Longbranch House

Na zanedbanom pozemku na polostrove Key v štáte Washington uskutočnilo architektonické štúdio…