Architektúra

Liehovar Macallan

Nový liehovar Macallan je zasadený do krajiny panstva, ktoré je zodpovedné za výrobu tejto single malt whisky od roku 1824. Spoločnosť Macallan je už etablovaná ako jeden z najznámejších výrobcov whisky na svete a chcela vytvoriť nové centrum, ktoré by odhalilo výrobné procesy a privítalo návštevníkov, pričom by zostalo citlivé voči nádhernej okolitej prírode.

Nová budova, ktorú navrhli v architektonickej kancelárii Rogers Stirk Harbour + Partners, poskytuje zariadenie schopné zvýšiť výrobu a zároveň umožňuje jednoduché rozšírenie v nasledujúcich rokoch. Vo vnútri je rad výrobných buniek usporiadaný lineárne s otvoreným pôdorysom, ktorý odhaľuje všetky fázy procesu naraz. Tieto bunky sa odrážajú nad budovou v podobe jemne zvlnenej strechy, ktorú tvorí drevený rošt. Vrcholy pokryté trávou stúpajú a klesajú z pozemkov sídla The Macallan a signalizujú prichádzajúcim návštevníkom činnosti, ktoré sa pod nimi nachádzajú. Návrh je zasadený do prirodzene sa zvažujúcich kontúr lokality a priamo odkazuje na starobylé škótske zemné práce.

Budova je zakomponovaná do prirodzene sa zvažujúcich kontúr lokality a má minimálny vizuálny vplyv na krajinu. Mäkko zvlnená strecha sa prihovára k okolitým kopcom, ale jednoznačne umelé a inžinierske formy jednotných vrcholov odrážajú priemyselné výrobné bunky, ktoré sa v nich nachádzajú.

Vo výrobných priestoroch sa v kruhovom usporiadaní nachádza zariadenie na rmutovanie, kvasenie a destiláciu. K zariadeniam sa využíva modulárny prístup, v rámci ktorého možno podľa potreby otvoriť ďalšie destilačné miestnosti. Okrem toho vedie pozdĺž zadnej časti budovy, pod strechou a vrezaná do krajiny, obslužná trasa a „tankovisko“.

Text a Foto: rshp.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Zámok Žleby

Hrad Žleby sa prvýkrát spomína v roku 1289, pričom jeho zakladateľmi boli pravdepodobne páni z Lichtenburgu.

Rhubarb

Atelier DARN v zložení Peker Ayan, Simay Çağ a Bilge Kobak získal Cenu verejnosti FAV 2024 za inovatívnu inštaláciu

Blanton Museum of Art

Spoločnosť Snøhetta vytvorila komplexný redizajn areálu pre Blanton Museum of Art na Texaskej univerzite v Austine.

Vinohradníkov dom

Po úspešnej obnove a rekonštrukcii sa Vinohradníkov dom stal uceleným príkladom historickej architektúry…