Architektúra

Looking Glass Lodge

Looking Glass Lodge je jedinečný prázdninový dom z dielne Michael Kendrick Architects, ktorý dokonale zapadá do oblasti High Weald s výnimočnou prírodnou krásou.

Subtílny dizajn, ktorý postavili miestni remeselníci, využíva svahovitý terén a zdá sa byť vyvýšený medzi stromami, pretože úroveň terénu pod ním klesá. Na vonkajšie a vnútorné obloženie sa používa rafinovaná paleta prírodných materiálov – západný červený céder, ktorý sa ponecháva v nedokončenom stave, takže fasády prirodzene zvetrávajú do známej striebornošedej farby. Veľké okná zaplavujú chatu svetlom a poskytujú pocit transparentnosti, vďaka čomu majú návštevníci ďaleké výhľady a možnosť ponoriť sa do lesa. Samozatmavovacie elektrochromatické sklo poskytuje súkromie a zároveň obmedzuje prehrievanie a únik umelého svetla. Toto sklo minimalizuje rušenie populácie netopierov v tejto lokalite, čím pomáha dlhodobo chrániť biotop tohto chráneného druhu.

Od výroby až po dokončenie bola ochrana ekológie lokality kľúčom k zadaniu. Výstavba mimo staveniska prekonala logistické obmedzenia svahovitého miesta a zabezpečila efektívny stavebný program s minimálnym narušením AONB. Chata sa nachádza na prirodzenej čistinke, takže na jej výstavbu nebolo potrebné vyrúbať žiadne stromy, pričom sa použila hybridná oceľovo-drevená rámová konštrukcia so skrutkovými pilótami, ktoré majú nízky vplyv na životné prostredie. Tým sa zabránilo poškodeniu existujúcich stromov, podporila sa prirodzená obnova pôvodnej flóry na pozemku a zachoval sa voľný prístup pre pohyb voľne žijúcich živočíchov.

Text a Foto: michaelkendrick.co.uk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Zámok Ooidonk

Len kúsok od mesta Gent, v zákrute rieky Leie, sa nachádza elegantný a majestátny zámok Ooidonk.

Villa Etaner

VILLA ETANER je nové luxusné útočisko PRIESTEREGG, na ktoré sú architekti z W2 Manufaktur…