Architektúra

Markthal

Markthal v Rotterdame je udržateľnou kombináciou stravovania, oddychu, bývania a parkovania, budovou, v ktorej sú všetky funkcie dokonale integrované, aby sa oslávili a posilnili ich synergické možnosti. Pod veľkým oblúkom sa nachádza bezpečné, kryté námestie, ktoré je koncipované ako úplne nový pohľad na typické trhové námestie a jeho okolité budovy.

Markthal, ktorý sa nachádza v historickej štvrti Laurenskwartier v centre Rotterdamu, je tvorený výstavbou súkromných bytov usporiadaných do veľkého oblúka, čo strategicky umožňuje súkromnej iniciatíve vytvoriť verejný priestor. Výsledkom je kryté námestie, na ktorom sa cez deň nachádza centrálna trhová hala a po zatváracích hodinách živé reštaurácie na jeho nižších úrovniach. Ide o hybridnú budovu, v ktorej môžu návštevníci nakupovať, jesť, piť, žiť a zaparkovať svoje auto.

Budova má celkovú podlahovú plochu 95 000 metrov štvorcových, 228 bytov a 1 200 parkovacích miest pod zemou. Najvýraznejším prvkom budovy je však jej centrálna trhová hala, ktorá poskytuje domov 96 stánkom s čerstvými potravinami a obchodným jednotkám, od rotterdamských podnikov a predajcov na trhu až po zavedených miestnych hrdinov. Ponúkajú rôznorodý sortiment: od čerstvých rýb po divinu, od kapučína po syr, od obľúbených miestnych jedál po exotickú kuchyňu a od výhodných nákupov po exkluzívne pomalé potraviny.

Text a Foto: www.mvrdv.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

CLT dom

Dom CLT je ukrytý vo vidieckej krajine Maďarska a predstavuje nenápadnú svätyňu, šepot v lese, ktorý hovorí o dizajne a harmónii.

Múzeum hrnčiarstva

Cieľom Múzea hrnčiarstva je prezentovať prácu remeselníkov, prerozprávať históriu dediny a zoznámiť sa s technikami výroby keramiky.

Šťastný hlavák

Dánsky ateliér Henning Larsen Architects vyhral súťaž na prestavbu hlavnej železničnej stanice v Prahe so svojím návrhom Šťastný

Inteligentný športový park

V srdci čínskeho mesta Ordos vznikol jedinečný inteligentný športový park, ktorý spojuje moderné technológie s aktívnym životným štýlom.

Vinárstvo Bruciato

Cieľom projektu, ktorý sa nachádza v jednej z najšťastnejších oblastí pre výrobu vína v Taliansku, Bolgheri, bola výstavba novej vínnej