metropol-parasol
Architektúra

Metropol Parasol

Metropol Parasol je drevená konštrukcia s 2 betónovými stĺpmi, ktoré držia prístupové výťahy na vyhliadku a nachádza sa na centrálnom námestí Plaza de la Encarnación v meste Sevilla. Má rozmery 150 x 70 metrov a výšku približne 26 metrov.

Bol to víťazný projekt v súťaži, ktorú vyhlásila mestská rada Sevilly na uskutočnenie renovácie námestia, na ktorom sa nachádza; jeho autorom bol berlínsky architekt Jürgen Mayer. Stavba pozostáva zo šiestich veľkých slnečníkov v tvare hríbov, ktorých dizajn je inšpirovaný oblúkmi sevillskej katedrály a ¨ficus¨ na neďalekom námestí Plaza del Cristo de Burgos. Celkovo má päť úrovní. Horná úroveň obsahuje vyhliadku a panoramatickú trasu, ktorá pokrýva väčšinu územia.

Vo vnútri centrálnych slnečníkov, vo výške 22 metrov, sa nachádza reštaurácia s tapas a priestor na organizovanie podujatí. Pod slnečníkmi sa nachádza vyvýšené, tienisté a priehľadné námestie (Plaza Mayor) určené na organizovanie podujatí rôzneho charakteru. Na úrovni terénu sa nachádza súčasný trh Mercado de la Encarnación spolu s obchodnými a stravovacími priestormi. V suteréne sa napokon nachádza múzeum Antiquarium, v ktorom sú vystavené archeologické nálezy, ktoré sa tu našli. Toto Antiquarium navrhol sevillský architekt Felipe Palomino González, ktorý sa podieľal na celom stavebnom vedení tohto veľkého projektu.

www.visitasevilla.es

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry.

Mohlo by sa Vám páčiť

888 Brickell

Módna značka Dolce & Gabbana zverejnila rendery mrakodrapu v Miami, ktorý vznikol v spolupráci…

Chata Lopez Lookout

Nedávno dokončená chata Lopez Lookout od ateliéru Heliotrope Architects je príkladom vynaliezavého dizajnu.

Sunglider

Projekt Sunglider Smart Uberground Metro je zameraný na modernizáciu verejnej dopravy vo veku adaptability…

Záhrada Bodnant

Záhrada Bodnant, ležiaca nad riekou Conwy a s výhľadom na pohorie Eryri (Snowdonia), je jedným z najkrajších…