Architektúra

Morton Hall Gardens

Záhrady Morton Hall neďaleko Redditchu sa nachádzajú na hrebeni strmého násypu. Viac ako osem hektárov záhrady a parku kombinuje historické a nové prvky vysoko estetickým spôsobom, ktorý poskytuje pozadie pre zbierku takmer tisíc druhov rastlín.

Návštevníci si v sprievode majiteľa alebo hlavného záhradníka prezrú dom, ktorý sa nachádza v niekoľkých osobitých, ale navzájom prepojených záhradných miestnostiach. Cesta sa začína v západnej záhrade s odvážnou výsadbou v stredomorskom štýle a nádherným výhľadom. Pokračuje cez ovocný sad a murovanú kuchynskú záhradu s expresionistickými bylinkovými záhonmi. Brána vedie do „impresionistickej“ južnej záhrady, ktorá je plná ruží, plamienkov a bylinnej výsadby v jemných pastelových farbách. Popri veľkolepom gaštane pokračuje cesta dole cez lesnú skalku vysadenú v chladných odtieňoch.

Na opačnom konci sa vavrínovou kupolou otvára záhrada v japonskom štýle s dvoma jazierkami a čajovým domčekom. Výsadba v tejto oblasti kombinuje ázijské a európske kríky a trvalky. Cesta pokračuje cez nádhernú lúku, ktorá sa na jar pýši tisíckami fritílií, narcisov, sasaniek a prvosienok. Kruh sa uzatvára prechodom cez „Novú záhradu“ s výberom druhov ruží a kvitnúcich stromov. Počas prehliadky sa návštevníci dozvedia o histórii, dizajne a výsadbe záhrad, ako aj o špecifických záhradníckych technikách.

Text a Foto: mortonhallgardens.co.uk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Trojrozmerný park

Projekt trojrozmerného parku, na čele ktorého stojí architekt Sou Fujimoto, sľubuje harmonické spojenie architektúry, urbanizmu a prírody.

Hotel Morpheus

Dizajn hotela Morpheus od Zaha Hadid Architects, je definovaný plynulými formami v rámci bohatých čínskych tradícií nefritového rezbárstva.

PMA Madhushala Gadi

Dom Gadi, ktorý navrha kancelária PMA Madhushala, bol navrhnutý tak, aby svojim obyvateľom vytvoril sériu rozmanitých priestorových

Záhrady Harlow Carr

Záhrada Harlow Carr sa nachádza v krásnej prírode Yorkshire a v každom ročnom období vás poteší rozmanitou krajinou s záhradnými štýlmi.