Architektúra

Most Jamsu

Holandské štúdio Arch Mist bolo vybrané na premenu mosta Jamsu v Soule na živý verejný priestor. Víťazný návrh zo súťaže Jamsu Bridge, Bridge of Culture mení podobu mosta postaveného v roku 1976 na umeleckú galériu pre chodcov, ktorá ponúka jedinečné miesto pre kultúrne podujatia a nádherný výhľad na rieku Han. Most Jamsu, ktorý v súčasnosti slúži ako most pre autá, bude v rámci iniciatívy metropolitnej samosprávy Soulu „Veľký projekt Hangang“ upravený pre peších. Cieľom tohto vlajkového projektu je oživiť nábrežie a vytvoriť novú kultúrnu destináciu pre mesto.

„Sme odhodlaní vytvoriť „most kultúry“, ktorý si budú môcť občania užívať,“ povedal Chang-soo Lim, úradník pre plánovanie budúceho priestoru metropolitnej vlády Soulu. „Bude to zároveň prvý most pre chodcov a prvý kultúrny priestor na nábreží nad riekou Han.

Pri svojom zásahu na moste Jamsu projektový tím Arch Mist zakomponuje viacero balkónov a spojovacích rámp, čím vytvorí odvážny orientačný bod a ponúkne rôzne vyhliadkové body pozdĺž rieky. Aby sa vytvoril priestor s ľudskejšími rozmermi, návrh pridáva zvýšenú úroveň paluby, ktorá rozdeľuje výšku mosta a poskytuje prístup k viacerým „mestským balkónom“.

Tieto nové paluby a balkóny ponúknu množstvo možností využitia. Priestor sa môže využívať ako stála alebo dočasná umelecká galéria, miesto pre miestne trhy alebo platforma pre špeciálne podujatia. Návrh dokonca počíta so začlenením ikonickej vodnej fontány mosta Banpo do tohto zážitku, čo umožní návštevníkom interakciu s displejom bez toho, aby narušili pohyb chodcov na hornej palube.

Text a Foto: archmist.nl

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Ribbon Chapel

Ribbon Chapel je svadobná kaplnka stojaca v záhrade rezortného hotela „Bella Vista Sakaigahama“ v meste…

Arne Maynard

Ústredným prvkom práce Arneho Maynarda ako záhradného dizajnéra je jeho schopnosť identifikovať…

Tyra House

Na základe koncepcie záhrady v údolí rieky Tyra, ktorú vytvorila spoločnost Zelený priestor, navrhli Fiala Architects…