Architektúra

Múzeum súčasného umenia

Múzeum súčasného umenia a výstavy plánovania (MOCAPE) je súčasťou hlavného plánu kultúrnej štvrte Futian, nového mestského centra Shenzhen. Projekt spája dve nezávislé, ale štrukturálne jednotné inštitúcie: Múzeum súčasného umenia (MOCA) a výstavu plánovania (PE) ako miesto kultúrneho stretnutia a miesto konania architektonických výstav. Vstupná hala, multifunkčné výstavné sály, auditórium, konferenčné miestnosti a servisné priestory sa budú využívať spoločne.

Obe múzeá navrhlo štúdio COOP HIMMELB(L)AU ako samostatné celky zdôrazňujúce svoje individuálne funkčné a umelecké požiadavky, a predsa sú spojené do monolitického telesa obklopeného multifunkčnou fasádou. Táto transparentná fasáda a premyslený koncept vnútorného osvetlenia umožňujú hlboký pohľad do spoločného vstupu a prechodových priestorov medzi budovami. Zvnútra majú návštevníci neobmedzený výhľad na mesto, ktorý naznačuje, že sa nachádzajú niekde v jemne zatienenom vonkajšom priestore, pričom tento dojem umocňujú 6 až 17 metrov vysoké, úplne otvorené výstavné plochy bez stĺpov.

Za vstupným priestorom medzi múzeami návštevníci po rampách a eskalátoroch stúpajú na hlavnú úroveň a vstupujú na „námestie“, ktoré slúži ako východiskový bod pre prehliadky múzeí. Z námestia sú prístupné priestory na kultúrne podujatia, multifunkčná sála, niekoľko posluchární a knižnica.

Strieborne žiariaci a jemne deformovaný „Oblak“ slúži ako centrálny orientačný a prístupový prvok na námestí Plaza. Na niekoľkých podlažiach sa v „Oblaku“ nachádzajú viaceré verejné funkcie, napríklad kaviareň, kníhkupectvo a múzejný obchod, a mostíkmi a rampami spája výstavné priestory oboch múzeí. Svojím zakriveným povrchom sa Cloud otvára do priestoru odrážajúceho myšlienku dvoch múzeí pod jednou strechou.

Text a Foto: coop-himmelblau.at

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Angle Lake Station

Angle Lake Station v Seattli je nová forma sociálnej infraštruktúry poskytujúca nevyhnutnú verejnú dopravu, ale aj dôležité verejné

Kúpele Copii

Architekt Victor Ortiz pomenoval kúpele Copii podľa domorodého výrazu pre termita, keďže projekt čerpá inšpiráciu od týchto

Villa del Balbianello

Villa del Balbianello na západnom brehu jazera Como je jednou z najromantickejších a najidylickejších záhrad v Taliansku.

CLT dom

Dom CLT je ukrytý vo vidieckej krajine Maďarska a predstavuje nenápadnú svätyňu, šepot v lese, ktorý hovorí o dizajne a harmónii.