Architektúra

Múzeum súčasného umenia

Múzeum súčasného umenia a výstavy plánovania (MOCAPE) je súčasťou hlavného plánu kultúrnej štvrte Futian, nového mestského centra Shenzhen. Projekt spája dve nezávislé, ale štrukturálne jednotné inštitúcie: Múzeum súčasného umenia (MOCA) a výstavu plánovania (PE) ako miesto kultúrneho stretnutia a miesto konania architektonických výstav. Vstupná hala, multifunkčné výstavné sály, auditórium, konferenčné miestnosti a servisné priestory sa budú využívať spoločne.

Obe múzeá navrhlo štúdio COOP HIMMELB(L)AU ako samostatné celky zdôrazňujúce svoje individuálne funkčné a umelecké požiadavky, a predsa sú spojené do monolitického telesa obklopeného multifunkčnou fasádou. Táto transparentná fasáda a premyslený koncept vnútorného osvetlenia umožňujú hlboký pohľad do spoločného vstupu a prechodových priestorov medzi budovami. Zvnútra majú návštevníci neobmedzený výhľad na mesto, ktorý naznačuje, že sa nachádzajú niekde v jemne zatienenom vonkajšom priestore, pričom tento dojem umocňujú 6 až 17 metrov vysoké, úplne otvorené výstavné plochy bez stĺpov.

Za vstupným priestorom medzi múzeami návštevníci po rampách a eskalátoroch stúpajú na hlavnú úroveň a vstupujú na „námestie“, ktoré slúži ako východiskový bod pre prehliadky múzeí. Z námestia sú prístupné priestory na kultúrne podujatia, multifunkčná sála, niekoľko posluchární a knižnica.

Strieborne žiariaci a jemne deformovaný „Oblak“ slúži ako centrálny orientačný a prístupový prvok na námestí Plaza. Na niekoľkých podlažiach sa v „Oblaku“ nachádzajú viaceré verejné funkcie, napríklad kaviareň, kníhkupectvo a múzejný obchod, a mostíkmi a rampami spája výstavné priestory oboch múzeí. Svojím zakriveným povrchom sa Cloud otvára do priestoru odrážajúceho myšlienku dvoch múzeí pod jednou strechou.

Text a Foto: coop-himmelblau.at

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Batcombe House

Dom z 18. storočia, citlivo zrekonštruovaný, je teraz obklopený veľkou vidieckou záhradou, ktorá je…

BA Holz House

BA Holz House od spoločnosti AUM a dizajnéra Pierra Minassiana je jedinečná rezidencia strategicky…

Hrad Ľupča

Prvá zmienka o hrade Ľupča pochádza z roku 1255, kedy sa spomína v súvislosti s výsadnou listinou Bela IV.