Architektúra

Veľryba

Nová arktická atrakcia Veľryba na severe Nórska rozpráva príbeh o veľkých obyvateľoch tohto podmorského sveta. Týči sa ako mäkký kopec na skalnatom pobreží – akoby obor zdvihol tenkú vrstvu zemskej kôry a vytvoril pod ňou dutinu.

Objekt, ktorý navrhlo kodanské architektonické štúdio Dorte Mandrup, sa bude nachádzať na severnom cípe ostrova Andøya v pobrežnej dedine Andenes, ktorá každoročne privíta približne 50 000 návštevníkov kvôli dobrým možnostiam pozorovania veľrýb. Vzhľadom na polohu ostrova približne 300 kilometrov severne od polárneho kruhu priťahujú okolité studené a hlboké vody veľké množstvo kalamárov, ktoré zase priťahujú veľké množstvo veľrýb. Od júna do augusta je možné v blízkosti Andenesu pozorovať pilotné veľryby, vráskavce a vorvaňovce a v zime migrujú kosatky a veľryby hrbaté cez fjordy Vesterålenu, ako aj cez súostrovie Lofoty, ktoré sa nachádza južne od ostrova.

Unikátne múzeum – vyhliadka malo byť pôvodne otvorené v roku 2022, ale jeho výstavba bola začiatkom tohto roka odložená po tom, čo sa na stavenisku objavili pozostatky osady z doby Vikingov. (Vikingská mohyla v Andenes bola archeológom známa už od konca 19. storočia, ale nedávne nálezy ukázali, že osada bola ešte väčšia, ako sa doteraz predpokladalo, čím sa stala najväčšou v Nórsku). Samozrejme, výstavba múzea sa oneskorila kvôli opatreniam na ochranu archeologických nálezov. Teraz je otvorenie Veľryby naplánované na jún 2023.

Text a Foto: www.dortemandrup.dk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

888 Brickell

Módna značka Dolce & Gabbana zverejnila rendery mrakodrapu v Miami, ktorý vznikol v spolupráci…

Chata Lopez Lookout

Nedávno dokončená chata Lopez Lookout od ateliéru Heliotrope Architects je príkladom vynaliezavého dizajnu.

Sunglider

Projekt Sunglider Smart Uberground Metro je zameraný na modernizáciu verejnej dopravy vo veku adaptability…

Záhrada Bodnant

Záhrada Bodnant, ležiaca nad riekou Conwy a s výhľadom na pohorie Eryri (Snowdonia), je jedným z najkrajších…