Architektúra

MVDR Valley

Tri hranaté vrcholy s vyčnievajúcimi kamennými balkónmi a oknami tvoria výškovú budovu Valley od architektonického štúdia MVRDV, ktorá je v Holandsku pred dokončením.

Svojou architektúrou s členitými kamennými terasami, arkierovými oknami a balkónmi, pokrytými hustou výsadbou, ktorú navrhol krajinný architekt Piet Oudolf, prináša Valley do amsterdamskej obchodnej štvrte Zuidas toľko potrebnú zeleň. Projekt s rozlohou 75 000 m2, ktorý bol navrhnutý pre spoločnosť EDGE Technologies, obsahuje byty, obchody, kancelárie, kultúrne inštitúty a kreatívne centrum, ktoré je zvýraznené verejne prístupným „údolím“ umiestneným na pódiu budovy na 4. a 5. poschodí.

Členitá fasáda z prírodného kameňa je definovaná pomocou parametrického nástroja vyvinutého v spolupráci s Arup Amsterdam. To umožnilo okrem iného veľmi potrebnú kontrolu množstva denného svetla a slnečného svetla v reálnom čase, nad konštrukčnými obmedzeniami a požadovaným súkromím. Výsledná celková variabilita objemu budovy Valley znamená, že žiadne dva byty nie sú rovnaké, čím vzniká široká škála typov bývania s jedinečnými plánmi pre jeho obyvateľov.

Text a Foto: www.mvrdv.nl

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

one-aftr Doldam

Rezidencia Doldam v juhokórejskom národnom parku Seorak je architektonickým dielom, ktoré vzniklo na základe inšpirácie jesenným lístím.

Veľryba

Nová arktická atrakcia v Nórsku – múzem Veľryba rozpráva príbeh o týchto veľkých obyvateľoch podmorského sveta.

Millennium Garden

Skôr než sa Piet Oudolf stal slávnym, navrhol záhradu Milénia v Pensthorpe neďaleko Fakenhamu – svoje prvé veľké