Architektúra

Botanická záhrada Kirstenbosch

Národná botanická záhrada Kirstenbosch je považovaná za jednu z najväčších botanických záhrad sveta. Máloktorá záhrada sa môže vyrovnať veľkoleposti prostredia Kirstenbosch na východných svahoch Stolovej hory v Kapskom Meste.

Názov Kirstenbosch sa prvýkrát objavil v roku 1795, keď bol uvedený v súpise majetku, ktorý bol vypracovaný a odovzdaný britským okupačným silám, ale pôvod názvu je neistý. Naznačuje to spojitosť s rodinou Kirstenovcov.

Harold Pearson prišiel do Južnej Afriky v roku 1903, aby obsadil novozriadenú katedru botaniky na Juhoafrickej vysokej škole. Videl potrebu botanickej záhrady v Kapskom Meste a pustil sa do realizácie tohto cieľa. Pearson sa rozhodol, že najvhodnejším miestom pre záhradu sú východné svahy, a uvažoval, že by mohla byť na panstve Grootte Schuur, ktoré by potom bolo spojené s univerzitou, ktorá tam mala byť založená.

V roku 1911 však Neville Pillans, mladý botanik a nadšený záhradník, ktorý dobre poznal Kirstenbosch a videl jeho možnosti, priviedol Pearsona na obhliadku. Na Rhodesovej triede sa viezli na vozíku, zastavili pri hlavnej bráne, Pearson vystúpil, prezrel si krajinu a zvolal: „Toto je to miesto!“

Nádherná záhrada, ktorú máme dnes, vznikla najmä vďaka prezieravosti jej zakladateľov, odhodlaniu a obetavosti zamestnancov v prvých rokoch a výraznej podpore Botanickej spoločnosti a jej členov v priebehu rokov.

Text a Foto: www.sanbi.org

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Batcombe House

Dom z 18. storočia, citlivo zrekonštruovaný, je teraz obklopený veľkou vidieckou záhradou, ktorá je…

BA Holz House

BA Holz House od spoločnosti AUM a dizajnéra Pierra Minassiana je jedinečná rezidencia strategicky…

Hrad Ľupča

Prvá zmienka o hrade Ľupča pochádza z roku 1255, kedy sa spomína v súvislosti s výsadnou listinou Bela IV.