Architektúra

Botanická záhrada Kirstenbosch

Národná botanická záhrada Kirstenbosch je považovaná za jednu z najväčších botanických záhrad sveta. Máloktorá záhrada sa môže vyrovnať veľkoleposti prostredia Kirstenbosch na východných svahoch Stolovej hory v Kapskom Meste.

Názov Kirstenbosch sa prvýkrát objavil v roku 1795, keď bol uvedený v súpise majetku, ktorý bol vypracovaný a odovzdaný britským okupačným silám, ale pôvod názvu je neistý. Naznačuje to spojitosť s rodinou Kirstenovcov.

Harold Pearson prišiel do Južnej Afriky v roku 1903, aby obsadil novozriadenú katedru botaniky na Juhoafrickej vysokej škole. Videl potrebu botanickej záhrady v Kapskom Meste a pustil sa do realizácie tohto cieľa. Pearson sa rozhodol, že najvhodnejším miestom pre záhradu sú východné svahy, a uvažoval, že by mohla byť na panstve Grootte Schuur, ktoré by potom bolo spojené s univerzitou, ktorá tam mala byť založená.

V roku 1911 však Neville Pillans, mladý botanik a nadšený záhradník, ktorý dobre poznal Kirstenbosch a videl jeho možnosti, priviedol Pearsona na obhliadku. Na Rhodesovej triede sa viezli na vozíku, zastavili pri hlavnej bráne, Pearson vystúpil, prezrel si krajinu a zvolal: „Toto je to miesto!“

Nádherná záhrada, ktorú máme dnes, vznikla najmä vďaka prezieravosti jej zakladateľov, odhodlaniu a obetavosti zamestnancov v prvých rokoch a výraznej podpore Botanickej spoločnosti a jej členov v priebehu rokov.

Text a Foto: www.sanbi.org

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Stazione Mediopadana

Stazione Mediopadana, architektonické dielo Santiaga Calatravu v Reggio Emilia, Taliansko, je kombináciou estetiky a funkcionality.

Centre Pompidou-Metz

Centre Pompidou-Metz vo Francúzsku slúži na umiestnenie stálych a dočasných výstav z Musee National d’Art Moderne.

Mount Stewart

Mount Stewart, nachádzajúci sa v malebnom prostredí grófstva Down v Severnom Írsku, patrí k najvýznamnejším historickým sídlam tejto oblasti.

Angle Lake Station

Angle Lake Station v Seattli je nová forma sociálnej infraštruktúry poskytujúca nevyhnutnú verejnú dopravu, ale aj dôležité verejné

Kúpele Copii

Architekt Victor Ortiz pomenoval kúpele Copii podľa domorodého výrazu pre termita, keďže projekt čerpá inšpiráciu od týchto