Architektúra

OCEANIX City

Do roku 2050 bude 90 % najväčších svetových miest vystavených stúpajúcej hladine mora. pobrežné mestá budú postihnuté pobrežnou eróziou a záplavami, čo spôsobí vysídlenie miliónov ľudí a zároveň zničí domy a infraštruktúru. V rámci Novej mestskej agendy UN-Habitat navrhli spoločnosti OCEANIX a BIG, ktoré sa zaoberajú modrými technológiami, víziu projektu prvej odolnej a udržateľnej plávajúcej komunity na svete pre 10 000 obyvateľov: OCEANIX city.

Mesto OCEANIX, ktoré je navrhnuté ako ekosystém vytvorený človekom, je zakotvené v cieľoch trvalo udržateľného rozvoja OSN a usmerňuje toky energie, vody, potravín a odpadu s cieľom vytvoriť plán pre modulárnu námornú metropolu. V decembri 2021 sa OCEANIX City pomenuje ako miesto, v ktorom sa bude prototypovať tento plán.

OCEANIX City je navrhnuté tak, aby časom organicky rástlo, transformovalo sa a prispôsobovalo, vyvíjalo sa zo štvrtí na mestá s možnosťou neobmedzeného rozširovania. Modulárne štvrte s rozlohou 2 hektáre vytvárajú prosperujúce sebestačné komunity s maximálne 300 obyvateľmi so zmiešanými priestormi na bývanie, prácu a stretávanie sa počas dňa i noci. Všetky postavené štruktúry v štvrti sú nižšie ako 7 poschodí, aby sa vytvorilo nízke ťažisko a odolalo vetru.

„Do roku 2050 bude 9 z 10 najväčších svetových miest vystavených stúpajúcim hladinám morí. More je náš osud – môže byť aj našou budúcnosťou. Prvá udržateľná a sebestačná plávajúca komunita OCEANIX City je navrhnutá ako človekom vytvorený ekosystém usmerňujúci kruhové toky energie, vody, potravín a odpadu. Oceanix City je projektom modulárnej námornej metropoly, ktorá je zakotvená v cieľoch trvalo udržateľného rozvoja OSN. Aditívna architektúra môže časom organicky rásť, transformovať sa a prispôsobovať, vyvíjať sa zo štvrte s 300 obyvateľmi na mesto s 10 000 obyvateľmi – s možnosťou nekonečného škálovania, aby poskytovala prosperujúce námorné komunity pre ľudí, ktorým záleží na sebe navzájom a na našej planéte.“
Bjarke Ingels – zakladateľ a kreatívny riaditeľ, BIG

Agregáciou sa dosiahne kritická hustota, šesť dedín sa spojí a vytvorí mesto s 10 000 obyvateľmi so silným zmyslom pre komunitu a identitu. V centre mesta vzniká väčší chránený prístav. Plávajúce destinácie a umenie vrátane šiestich špecializovaných pamiatkových štvrtí s verejným námestím a centier pre spiritualitu, vzdelávanie, zdravie, šport a kultúru vytvárajú destinácie priťahujúce obyvateľov z celého mesta a ukotvujúce každú štvrť v jedinečnej identite. Všetky komunity bez ohľadu na veľkosť budú pri výstavbe budov uprednostňovať materiály z miestnych zdrojov vrátane rýchlo rastúceho bambusu, ktorý má šesťkrát väčšiu pevnosť v ťahu ako oceľ, negatívnu uhlíkovú stopu a môže sa pestovať na samotných sídliskách.

Text a Foto: big.dk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

one-aftr Doldam

Rezidencia Doldam v juhokórejskom národnom parku Seorak je architektonickým dielom, ktoré vzniklo na základe inšpirácie jesenným lístím.

Veľryba

Nová arktická atrakcia v Nórsku – múzem Veľryba rozpráva príbeh o týchto veľkých obyvateľoch podmorského sveta.

Millennium Garden

Skôr než sa Piet Oudolf stal slávnym, navrhol záhradu Milénia v Pensthorpe neďaleko Fakenhamu – svoje prvé veľké