Architektúra

OCEANIX City

Do roku 2050 bude 90 % najväčších svetových miest vystavených stúpajúcej hladine mora. pobrežné mestá budú postihnuté pobrežnou eróziou a záplavami, čo spôsobí vysídlenie miliónov ľudí a zároveň zničí domy a infraštruktúru. V rámci Novej mestskej agendy UN-Habitat navrhli spoločnosti OCEANIX a BIG, ktoré sa zaoberajú modrými technológiami, víziu projektu prvej odolnej a udržateľnej plávajúcej komunity na svete pre 10 000 obyvateľov: OCEANIX city.

Mesto OCEANIX, ktoré je navrhnuté ako ekosystém vytvorený človekom, je zakotvené v cieľoch trvalo udržateľného rozvoja OSN a usmerňuje toky energie, vody, potravín a odpadu s cieľom vytvoriť plán pre modulárnu námornú metropolu. V decembri 2021 sa OCEANIX City pomenuje ako miesto, v ktorom sa bude prototypovať tento plán.

OCEANIX City je navrhnuté tak, aby časom organicky rástlo, transformovalo sa a prispôsobovalo, vyvíjalo sa zo štvrtí na mestá s možnosťou neobmedzeného rozširovania. Modulárne štvrte s rozlohou 2 hektáre vytvárajú prosperujúce sebestačné komunity s maximálne 300 obyvateľmi so zmiešanými priestormi na bývanie, prácu a stretávanie sa počas dňa i noci. Všetky postavené štruktúry v štvrti sú nižšie ako 7 poschodí, aby sa vytvorilo nízke ťažisko a odolalo vetru.

„Do roku 2050 bude 9 z 10 najväčších svetových miest vystavených stúpajúcim hladinám morí. More je náš osud – môže byť aj našou budúcnosťou. Prvá udržateľná a sebestačná plávajúca komunita OCEANIX City je navrhnutá ako človekom vytvorený ekosystém usmerňujúci kruhové toky energie, vody, potravín a odpadu. Oceanix City je projektom modulárnej námornej metropoly, ktorá je zakotvená v cieľoch trvalo udržateľného rozvoja OSN. Aditívna architektúra môže časom organicky rásť, transformovať sa a prispôsobovať, vyvíjať sa zo štvrte s 300 obyvateľmi na mesto s 10 000 obyvateľmi – s možnosťou nekonečného škálovania, aby poskytovala prosperujúce námorné komunity pre ľudí, ktorým záleží na sebe navzájom a na našej planéte.“
Bjarke Ingels – zakladateľ a kreatívny riaditeľ, BIG

Agregáciou sa dosiahne kritická hustota, šesť dedín sa spojí a vytvorí mesto s 10 000 obyvateľmi so silným zmyslom pre komunitu a identitu. V centre mesta vzniká väčší chránený prístav. Plávajúce destinácie a umenie vrátane šiestich špecializovaných pamiatkových štvrtí s verejným námestím a centier pre spiritualitu, vzdelávanie, zdravie, šport a kultúru vytvárajú destinácie priťahujúce obyvateľov z celého mesta a ukotvujúce každú štvrť v jedinečnej identite. Všetky komunity bez ohľadu na veľkosť budú pri výstavbe budov uprednostňovať materiály z miestnych zdrojov vrátane rýchlo rastúceho bambusu, ktorý má šesťkrát väčšiu pevnosť v ťahu ako oceľ, negatívnu uhlíkovú stopu a môže sa pestovať na samotných sídliskách.

Text a Foto: big.dk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Angle Lake Station

Angle Lake Station v Seattli je nová forma sociálnej infraštruktúry poskytujúca nevyhnutnú verejnú dopravu, ale aj dôležité verejné

Kúpele Copii

Architekt Victor Ortiz pomenoval kúpele Copii podľa domorodého výrazu pre termita, keďže projekt čerpá inšpiráciu od týchto

Villa del Balbianello

Villa del Balbianello na západnom brehu jazera Como je jednou z najromantickejších a najidylickejších záhrad v Taliansku.

CLT dom

Dom CLT je ukrytý vo vidieckej krajine Maďarska a predstavuje nenápadnú svätyňu, šepot v lese, ktorý hovorí o dizajne a harmónii.