Architektúra

one-aftr Doldam

Súkromná rezidencia Doldam v juhokórejskom národnom parku Seorak je architektonickým dielom, ktoré vzniklo na základe inšpirácie jesenným lístím a monumentálnymi balvanmi v parku. Táto hravá stavba, ktorú navrhlo architektonické štúdio one-aftr so sídlom v New Yorku a Soule, má za cieľ zachytiť neustále sa meniace prírodné prostredie a snaží sa svojim obyvateľom sprostredkovať skutočne pohlcujúci zážitok.

Návrh budovy je inšpirovaný tvorbou balvanov a sezónnou premenou stromov a jeho cieľom je zachytiť neustále sa meniace prírodné prostredie. Skaly vykopané počas výstavby boli recyklované a použité na vyplnenie predného dvora kameňmi a štrkom, ktoré uľahčujú a kontrolujú rast rastlín. Rozsiahla čelná stena slúži ako bariéra pre nájomníkov a zároveň otvára predný dvor. Mierne strihaná čelná stena mení perspektívu budovy vo vzťahu k okolitej krajine, čo možno oceniť, keď človek prechádza budovou a obchádza ju. Oranžové dvere vedúce do dvora umožňujú nájomníkom regulovať denné svetlo a vizuálnu expozíciu.

Dispozícia pôdorysu pozostáva z dvoch radov po troch 4 metre širokých priestorov, spolu šesť priestorov, so všetkými potrebnými zariadeniami na bývanie. Otvorená konfigurácia domu vytvára pocit jednoty, kde každý priestor plynule prechádza do ďalšieho. Dve oddelenia nachádzajúce sa na juhovýchodnej strane tvoria dvor a vonkajšiu terasu, ktoré umožňujú pociťovať svetlo, vietor a okolité stromy viditeľné cez stenu vo vnútri aj mimo domu.

Celkovo sa projekt Dodam plynulo spája s prírodným prostredím a vytvára pre svojich obyvateľov pohlcujúci zážitok. Využitie prirodzeného svetla, prúdenia vzduchu a vzťah budovy k okolitému kontextu svedčí o premyslenom zohľadnení životného prostredia. Vytvorením jedinečného vyhliadkového bodu, ktorý ponúka iný pohľad na krajinu, vytvára návrh pokojné útočisko, ktoré je harmonické a vizuálne podmanivé.

Text a Foto: one-aftr.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Gymnázium Nanbu Eye

Gymnázium Nanbu Eye, dokončené v júli 2023, sa nachádza pozdĺž rieky Jialing v novej štvrti Manfu v Nanbu v čínskom štáte

Vzdušné mosty

Mosty definované kryštalickými formami, ktoré sú odkazom na molekulárne štruktúry vyskytujúce sa v organickej chémii.

Pavilón na nádvorí OWO

Spoločnosť DaeWha Kang Design dokončila úžasný návrh nádvoria a pavilónu pre The OWO, bývalý Old War Office v londýnskej

Vyhliadková veža

Salling Tower, vyhliadková veža v prístave Aarhus, je vytvorená ako pozoruhodná mestská socha s pozoruhodným architektonickým výrazom.

Záhrady Battersea Roof

Záhrady Battersea Roof, ktoré majú jedinečný charakter mestského parku, vytvoril James Corner zo spoločnosti Field Operations a LDA

Kloboucká lesní

Administratívna budova spoločnosti Kloboucká lesní z dielne štúdia Mjölk je navrhnutá tak, aby určovala smer výstavby budúcnosti.