Architektúra

Osvetlenie orientované na človeka

Od prázdnej sklenenej žiarovky Thomasa Edisona až po LED diódy riadené umelou inteligenciou prešli stovky rokov neustáleho vývoja, ktorý vyvrcholil tým, čo dnes poznáme ako umelé osvetlenie. Edison si nemohol predstaviť, ako budeme od jeho vynálezu závislí o takmer dve storočia neskôr. Viedlo to k spôsobu života, v ktorom trávime až 90 % času v uzavretých priestoroch zbavených prirodzeného svetla, ako sú nákupné centrá a kancelárie. Miesta, kde umelé svetlo zostáva konštantné počas celého dňa, bez akýchkoľvek zmien teploty farieb alebo intenzity svetla, sú miestami, kde umelé osvetlenie prakticky eliminuje rozdiely medzi dňom a nocou.

S vývojom štúdií o našej pohode, najmä pokiaľ ide o priamy vzťah medzi prirodzeným svetlom a metabolizmom, sa však ukázalo, že umelé svetlo by malo ísť oveľa ďalej než len pomáhať nám vidieť. Môže tiež pomôcť udržať správne fungovanie nášho organizmu z biologického aj psychologického hľadiska. Výskum naznačuje, že „biologické hodiny“ ovplyvňujú každodenné činnosti. Kolísanie svetla – od východu po západ slnka – vysiela presné signály do mozgu, ktorý ich interpretuje a prenáša do ľudského tela, čím spúšťa špecifické reakcie. Krvný tlak, telesná teplota a produkcia hormónov sa menia počas 24 hodín a v závislosti od vizuálnych informácií, ktoré dostávame zo svetla. V tejto súvislosti zdroj svetla, ktorý sa počas dňa nemení, nezodpovedá ľudskému telu, pretože na presnejšie vykonávanie denných funkcií sú potrebné rôzne svetelné podnety.

Osvetlenie orientované na človeka (Human Centric Lighting – HCL) vzniklo ako spôsob, ako reagovať na túto slepú uličku a ponúknuť svetelné podmienky v súlade s biologickými hodinami. Technológia, ktorá je možná vďaka inováciám, ako sú LED svetlá a digitálne riadiace systémy. HCL, ktoré spĺňa súčasné požiadavky na osvetlenie pomocou projektov zameraných na človeka, predstavuje kultúrnu zmenu a snaží sa vytvoriť zdravší vzťah s umelým prostredím, v ktorom žijeme. Osvetlenie orientované na človeka zabezpečuje, že teplota a intenzita svetla sú individuálne prispôsobené počas celého dňa, dokonca zodpovedajú, hoci umelo, prirodzenému osvetleniu, ktoré mu predchádza. Je nesporné, že prirodzené svetlo je vždy najlepšou voľbou. Tento koncept sa však snaží čo najviac priblížiť jeho kvalitám v účinnej kombinácii s inými umelými zdrojmi.

Jeho aspekty sa môžu líšiť v spektre, intenzite a trvaní. Ranné prirodzené svetlo informuje naše biologické hodiny, že sa začal deň, a aktivuje telesné funkcie. V tomto okamihu môže chladné biele svetlo s vlnovými dĺžkami v modrom spektre stimulovať telo ráno alebo vtedy, keď sa potrebujeme sústrediť a byť bdelí. Na druhej strane, pri západe slnka sa osvetlenie znižuje, čo zvyšuje spomalenie organizmu. V tomto momente nám teplé biele svetlo môže pomôcť uvoľniť sa a relaxovať.

Text a Foto: www.archdaily.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

CLT dom

Dom CLT je ukrytý vo vidieckej krajine Maďarska a predstavuje nenápadnú svätyňu, šepot v lese, ktorý hovorí o dizajne a harmónii.

Múzeum hrnčiarstva

Cieľom Múzea hrnčiarstva je prezentovať prácu remeselníkov, prerozprávať históriu dediny a zoznámiť sa s technikami výroby keramiky.

Šťastný hlavák

Dánsky ateliér Henning Larsen Architects vyhral súťaž na prestavbu hlavnej železničnej stanice v Prahe so svojím návrhom Šťastný

Inteligentný športový park

V srdci čínskeho mesta Ordos vznikol jedinečný inteligentný športový park, ktorý spojuje moderné technológie s aktívnym životným štýlom.

Vinárstvo Bruciato

Cieľom projektu, ktorý sa nachádza v jednej z najšťastnejších oblastí pre výrobu vína v Taliansku, Bolgheri, bola výstavba novej vínnej