Architektúra

Populus

Populus, navrhnutý štúdiom Gang, sa otvára mestu a Skalnatým horám za jeho hranicami a má sa stať novým energickým spoločenským centrom v centre Denveru. Budova sa nachádza na prominentnom nároží a víta okolie rovnako zo všetkých troch strán, víta návštevníkov a obyvateľov a spája občianske, umelecké a obchodné štvrte Denveru.

V spodnej časti budovy sa okná rozrastajú až do výšky 9 metrov a rámujú vstupy a výhľady do vstupnej haly, reštaurácie a priestorov občianskej vybavenosti. Štruktúra a rytmus jej skulpturálnej fasády sú pevne spojené s funkciou hotela. Každá vertikálna lastúra je široká ako hotelová izba a jej okná menia svoju veľkosť v reakcii na verejné a súkromné priestory. Výrazné tvary okien vychádzajú zo štúdia charakteristických vzorov, ktoré sa nachádzajú na stromoch osiky (Populus tremuloides). Ako stromy rastú, zhadzujú svoje spodné konáre a zanechávajú po sebe tmavé stopy v tvare očí na páperovej kôre svojich kmeňov.

Okná sú ďalej detailne prepracované tak, aby účinne fungovali v denverskom podnebí. Z vonkajšej strany sa „viečka“ každého okna rozťahujú smerom von podľa orientácie na slnko, aby zatienili interiér a zlepšili tak energetickú hospodárnosť budovy. Zároveň elegantne odvádzajú dažďovú vodu, aby fasáda časom vyzerala sviežo.

Pri vstupe do izieb sa hoteloví hostia stretávajú s pohlcujúcim výhľadom na neďaleký štátny Kapitol a park Civic Center a na hory za ním cez veľkorysé okná. V niektorých izbách sa okná dajú aj obsadiť, premenia sa na sedenie alebo stoly, ktoré hostí priblížia k vonkajšiemu prostrediu.

Zelená strešná terasa vysadená regionálnou vegetáciou ponúka rozsiahly výhľad na vrchole budovy, poskytuje svieže miesto na stretávanie sa a atraktívne prostredie pre miestne voľne žijúce zvieratá a hmyz.

Text a Foto: studiogang.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

CLT dom

Dom CLT je ukrytý vo vidieckej krajine Maďarska a predstavuje nenápadnú svätyňu, šepot v lese, ktorý hovorí o dizajne a harmónii.

Múzeum hrnčiarstva

Cieľom Múzea hrnčiarstva je prezentovať prácu remeselníkov, prerozprávať históriu dediny a zoznámiť sa s technikami výroby keramiky.

Šťastný hlavák

Dánsky ateliér Henning Larsen Architects vyhral súťaž na prestavbu hlavnej železničnej stanice v Prahe so svojím návrhom Šťastný

Inteligentný športový park

V srdci čínskeho mesta Ordos vznikol jedinečný inteligentný športový park, ktorý spojuje moderné technológie s aktívnym životným štýlom.

Vinárstvo Bruciato

Cieľom projektu, ktorý sa nachádza v jednej z najšťastnejších oblastí pre výrobu vína v Taliansku, Bolgheri, bola výstavba novej vínnej