Architektúra

Prímorský pavilón

Projekt Prímorského pavilónu (Seaside Pavilion) od GN Architects sa nachádza pri pobrežnom chodníku na ostrove Chaishan. Po mnohých prieskumoch ostrova si dizajnér vybral miesto na opustenom móle, kde sa prechádzajú ostrovania a turisti. Ide o borovicu, ktorá víta dedinčanov a turistov prichádzajúcich trajektom, a oddychový pavilón s otvoreným dáždnikom. Materiál čepele je elastická látková membrána, ktorá prepúšťa vzduch a znižuje odpor vetra. Pohonný systém pozostáva zo vztlakovej gule, lanka, kladky a protizávažia.

Zariadenie je priechodná konštrukcia s rozmermi 3×42×10 metrov, ktorá sa mení ráno a večer keď sa začne zdvíhať príliv, krídla sa otvoria a roztancujú, čím sa vytvorí romantická a magická scéna.

Na ostrove, ktorý bol kedysi prosperujúcou rybárskou komunitou, žije v súčasnosti menej ako 100 starších obyvateľov, pretože väčšina z nich sa presťahovala do mestských oblastí. S cieľom oživiť túto oblasť spustila vláda mesta Čou-šan projekt „Ahoj, ostrov“ a premenila ostrov Ča-šan na centrum umenia, dizajnu a kultúry. V kontexte zrýchľujúcej sa urbanizácie je cieľom návrhu pavilónu vytvoriť centrum, ktoré do jednoduchého a čistého ostrovného života vnesie nádych romantiky a vytvorí destináciu, ktorá je praktická aj poetická. Pavilón inšpirovaný tradičnými vstupmi do čínskych dedín, kde veľké stromy slúžia ako miesta stretávania, vytvára pocit príchodu a spoločenstva.

Text a Foto: www.gn-int.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Hlavná stanica v Brne

Nová hlavná stanica v Brne vznikne podľa návrhu ateliéru Benthem Crouwel Architects, ktorý stojí aj za projektom hlavnej

Kringkastern 

Architektonické štúdiá Snøhetta a LINK Arkitektur navrhli moderné sídlo a vysielacie centrum, ktoré je zakomponované do mestskej štruktúry.

Kö-Bogen II

Kö-Bogen II to je osem kilometrov hrabových živých plotov a viac než 30 000 rastlín – najväčšia zelená fasáda