Architektúra

River Culture Pavilion ARC

Asymptote Architecture, ktorú založili Hani Rashid a Lise Anne Couture, je medzinárodná architektonická kancelária so sídlom v New Yorku, známa svojimi inteligentnými, inovatívnymi a vizionárskymi projektmi. Portfólio firmy zahŕňa návrhy budov, masterplanning, umelecké a technologické inštalácie, prostredia virtuálnej a rozšírenej reality a interiérový a produktový dizajn.

Architektúra pavilónu riečnej kultúry (River Culture Pavilion ARC) je silným formálnym prejavom, ktorý spája prírodu, technológiu a priestor. Odvážne zakrivená forma ARC je umiestnená na polostrove, ktorý vybieha do rieky a je obklopený inšpirujúcim prírodným prostredím. Budova je silným ústredným bodom na pozadí ohromujúcej panoramatickej krajiny. Architektúra pozostáva z formy v tvare nádoby, ktorá je obložená striebornými fritovanými ETFE vankúšmi, ktoré hrou transparentnosti a geometrie vytvárajú efemérny efekt.

Túto atmosférickú kvalitu obalu budovy umocňujú svetelné odrazy od plytkého bazéna vody, ktorý obklopuje základňu. Zatiaľ čo viditeľná časť budovy sa nachádza na vrchole umelo vytvorenej krajiny, výstavná galéria ukrytá pod ňou je priestorom, cez ktorý návštevníci vstupujú. Zatiaľ čo exteriér konštrukcie opláštenej ETFE zachytáva kvalitu meniaceho sa svetla s otvorenou oblohou a riečnou krajinou ako kulisou, v zatemnenom a hermetickom interiéri hlavnej stavby sa nachádza pohlcujúce multimediálne prostredie osvetlené len projekciami abstrahovaných a rekonceptualizovaných kvalít okolitého miesta. Architektúra umožňuje, aby sa zážitok návštevníka striedal s „reálnym“ zážitkom z vody, oblohy a krajiny, ktorá budovu obklopuje, a s virtuálnym zážitkom prezentovaným prostredníctvom multimédií. Tento zážitok vrcholí na streche, kde veľké zrkadliace sa jazierko odráža oblohu a vyhliadková terasa umožňuje návštevníkovi pozorovať miesto a jeho prírodné okolie z ďalšej perspektívy.

Text a Foto: asymptote.net

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

CLT dom

Dom CLT je ukrytý vo vidieckej krajine Maďarska a predstavuje nenápadnú svätyňu, šepot v lese, ktorý hovorí o dizajne a harmónii.

Múzeum hrnčiarstva

Cieľom Múzea hrnčiarstva je prezentovať prácu remeselníkov, prerozprávať históriu dediny a zoznámiť sa s technikami výroby keramiky.

Šťastný hlavák

Dánsky ateliér Henning Larsen Architects vyhral súťaž na prestavbu hlavnej železničnej stanice v Prahe so svojím návrhom Šťastný

Inteligentný športový park

V srdci čínskeho mesta Ordos vznikol jedinečný inteligentný športový park, ktorý spojuje moderné technológie s aktívnym životným štýlom.

Vinárstvo Bruciato

Cieľom projektu, ktorý sa nachádza v jednej z najšťastnejších oblastí pre výrobu vína v Taliansku, Bolgheri, bola výstavba novej vínnej