Architektúra

Royal Ontario Museum

Namiesto budovania nových múzeí sa Royal Ontario Museum v kanadskom Toronte rozhodlo rozšíriť, aby sa do jeho múrov lepšie zmestilo viac histórie. Rozšírenie, ktoré navrhlo štúdio Daniel Libeskind, je známe ako Michael Lee-Chin Crystal a bolo oficiálne otvorené v júni 2007. Týmto rozšírením získalo múzeum 100 000 štvorcových metrov nových výstavných priestorov, nový vstup a vestibul, maloobchodnú predajňu na úrovni ulice a tri nové reštaurácie.

Štúdio Daniel Libeskind v rámci tohto projektu zrekonštruovalo aj desať galérií v existujúcej historickej budove. Názov Michael Lee-Chin Crystal je odvodený od piatich pretínajúcich sa objemov budovy, ktoré pripomínajú kryštály. Dva z týchto kryštálov určených pre galerijné priestory sa pretínajú a vytvárajú prázdno známe ako Spirit House. Spirit House pozostáva z veľkého átria, ktoré sa dvíha od úrovne pod úrovňou terénu až po štvrté poschodie a je členené mostíkmi, ktoré ho križujú na rôznych úrovniach. Tento priestor má slúžiť najmä ako priestor na zamyslenie pre návštevníkov a poskytnúť oddych od výstav.

Stavba Crystal predstavovala jedinečnú výzvu a patrila medzi najkomplikovanejšie stavebné projekty v Severnej Amerike. V konštrukcii nie sú žiadne pravé uhly a iba jedna zvislá stena – päť kryštálov je navrhnutých ako vzájomne sa podopierajúce samonosné konštrukcie. Projektové tímy a generálni dodávatelia vyvinuli inovatívne stratégie s existujúcimi technológiami na reguláciu výstavby a zníženie nákladov.

OCENENIA
2009 – XVII Concorso Internazionale – „Sistema d’autore Metra“
2008 – zaradený medzi „nových sedem divov sveta“ časopisu Conde Nast Traveler
2007 – ocenenie Ontario Steel Design Awards – Kanadský inštitút oceľových konštrukcií

Text a Foto: libeskind.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Vinohradníkov dom

Po úspešnej obnove a rekonštrukcii sa Vinohradníkov dom stal uceleným príkladom historickej architektúry…

Dom Water Farm

Štúdio Bark dokončilo dom „Water Farm“ v Suffolku s odvážnym geometrickým dreveným dizajnom…