Architektúra

Sa Taronja Malorka

Sa Taronja je jedinečné miesto v meste Andratx, ktoré sa nachádza na úpätí pohoria Serra de Tramuntana na ostrove Malorka. Až do konca 90. rokov 20. storočia to bola najväčšia kuracia farma na Baleárskych ostrovoch, ktorú v 60. rokoch 20. storočia založila rodina Burgosovcov. V roku 1997 prechádzal okolo nemecký maliar Hartmut Usadel, keď uvidel na farme nápis na predaj. Inšpirovaný ju kúpil a premenil na svoj umelecký ateliér.

Projekt štúdia BEEF bol rozdelený do dvoch fáz. Prvá fáza zahŕňala obnovu 300-ročného kamenného mestského domu na okraji Andratxu, ktorá bola nedávno dokončená. Druhá fáza sa zameriava na tri dlhé haly, ktoré boli kedysi kurínmi a neskôr umeleckými ateliérmi a galériami. Plány na ich renováciu sa pripravujú a diskutuje sa o nich s mestom. Cieľom je zachovať tradíciu tohto miesta a podporiť pocit autentickej kultúry, ktorá presahuje hranice mesta a ostrova.

Kamenný dom, ktorý má viac ako 300 rokov, sa využíval predovšetkým ako rezidencia, s výnimkou posledného desaťročia, keď slúžil ako podporný priestor pre kulinárske aktivity kultúrneho centra. Úloha bolo prestavať ho späť na dom pre hostí so štyrmi apartmánmi a kanceláriou pre správcu (miestnym názvom „oficina“). S pomocou miestnych robotníkov boli odstránené všetky moderné prístavby, aby sa odhalila pôvodná kamenná štruktúra v jej prirodzenej, pevnej podobe. V spoločenskej kuchynskej časti sa vytvoril väčší otvor v severnej fasáde, aby sa zlepšilo prirodzené svetlo a prepojenie s ulicou.

Pri renovácii sál sa zameralo na zachovanie ich pôvodnej priemyselnej architektúry, ktorá sa vyznačuje jemnou prefabrikovanou konštrukciou z oceľových L-profilov, ktoré sa plánujú obnoviť. Modulárny vonkajší plášť bude nahradený novou verziou a mierne sa upraví rozmiestnenie okien, aby sa zlepšila ich funkčnosť. Vo vnútri bude vytvorený flexibilný systém pre inžinierske siete, čím sa zabezpečí, že priestory bude možné ľahko prispôsobiť budúcemu využitiu.

Vďaka plánovanej rekonštrukcii zostávajúcich častí tejto výnimočnej budovy sa Sa Taronja opäť stane kultúrnou dominantou na mape a bude pôsobiť ako generátor kultúry na miestnej i medzinárodnej úrovni.

Text a Foto: beef.sk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Ribbon Chapel

Ribbon Chapel je svadobná kaplnka stojaca v záhrade rezortného hotela „Bella Vista Sakaigahama“ v meste…

Arne Maynard

Ústredným prvkom práce Arneho Maynarda ako záhradného dizajnéra je jeho schopnosť identifikovať…

Tyra House

Na základe koncepcie záhrady v údolí rieky Tyra, ktorú vytvorila spoločnost Zelený priestor, navrhli Fiala Architects…