Architektúra

Šľachtické letné sídlo

V štúdiu DEBYT sa zaoberajú návrhom všetkých typov budov, interiérov a exteriérov. Venujú veľkú pozornosť samotnému zadaniu, postupujú rozvážne a nesnažia sa návrh urýchliť. Na vlastnú prácu sa pozerajú striedavo s tvorivým nadšením a kritickým odstupom. K architektúre pristupujú v širokom priestorovom a spoločenskom kontexte a chcú byť pri projekte od začiatku návrhu až po jeho detailnú realizáciu.

Prestavba bývalého šľachtického letného sídla rodiny Buqoyovcov na rodinný dom neďaleko zámku Nové Hrady. Podoba prestavby sa ideovo vyvíjala pomerne dlho. V prvej fáze sa snažili zopakovať staršiu neogotickú podobu budovy, dobre zdokumentovanú v archívoch, pre ktorú sa už začali stavebné prípravy, ale ukázalo sa, že je príliš nákladná. Napriek tomu sa podarilo obnoviť pôvodnú geometriu všetkých otvorov vrátane základného profilu fasády.

Potom sa v druhej fáze rozhodlo o jej prestavbe do úplne novej podoby s využitím zachovaných konštrukčných detailov pôvodnej stavby, prípadne detailov, ktoré boli v prvej fáze prepracované, ale so zachovaním nepôvodnej strešnej konštrukcie atď. Výsledná podoba prináša okrem finančných úspor aj súčasný komfort bývania pri zachovaní genia loci, len preloženého do súčasného dialektu. Dominantou je rozsiahla škridlová strecha, interiér definujú hradné priehľady a masívne dubové drevo. Ústrednou témou bolo aj riešenie záhrady, ktorá nadväzuje na historický anglický park v okolí.

Text a Foto: www.debyt.cz

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Vinohradníkov dom

Po úspešnej obnove a rekonštrukcii sa Vinohradníkov dom stal uceleným príkladom historickej architektúry…

Dom Water Farm

Štúdio Bark dokončilo dom „Water Farm“ v Suffolku s odvážnym geometrickým dreveným dizajnom…