
Kringkastern
Architektonické štúdiá Snøhetta a LINK Arkitektur navrhli moderné sídlo a vysielacie centrum, ktoré je zakomponované do mestskej štruktúry.
Divadlo, starobylá forma umenia pre občiansku participáciu, sa v modernom svete vyvinulo ako povolanie kultúrne vyspelých ľudí, pričom jeho význam v každodennom živote sa znížil. Divadelný priestor je cenený skôr pre svoju silu na formálne kultúrne produkcie než pre svoju silu zahrnúť a rozptýliť a byť bezprostredný. Súčasné divadlá na predstavenia sa čoraz viac štandardizujú: kombinácia dvoch rôzne veľkých hľadísk a black boxu s konzervatívnymi princípmi vnútornej prevádzky pre autentickú prácu. Môže byť verejné divadlo ešte stále inkluzívne, schopné pojať klasiku aj serendipitous, vysokú kultúru aj masy, umenie aj spoločnosť – miesto pre tvorivý život všetkých?
Taipei Performing Arts Center z dielne OMA, ktoré sa nachádza na nočnom trhu Shilin v Taipei a vyznačuje sa živou pouličnou kultúrou, je architektúrou v limbe: špecifickou, ale flexibilnou, nerušenou, ale verejnou, ikonickou bez toho, aby bola takto koncipovaná. Tri divadlá zapojené do centrálnej kocky umožňujú spájanie hracích priestorov pre nové divadelné možnosti. Kocka je zdvihnutá nad zem pre verejnú slučku, ktorá rozširuje pouličný život Taipei do divadla. Nové vnútorné možnosti a prepojenia divadla vytvárajú rôzne vzťahy medzi producentmi, divákmi a verejnosťou, tiež kritickú masu, ktorá funguje ako svieža, inteligentná ikona.
Na rozdiel od typických divadiel ktoré majú prednú a zadnú stranu, má Taipei Performing Arts Center viacero tvárí vymedzených divadlami vyčnievajúcimi nad zemou. Vďaka nepriehľadným fasádam pôsobia tieto divadlá ako tajomné prvky na pozadí oživenej a osvetlenej centrálnej kocky obloženej vlnitým sklom. Upravené námestie pod kompaktným divadlom je ďalším javiskom pre zhromažďovanie verejnosti v tejto hustej a živej časti Tchaj-peja.
TEXT a FOTO: www.oma.com
Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry.
Architektonické štúdiá Snøhetta a LINK Arkitektur navrhli moderné sídlo a vysielacie centrum, ktoré je zakomponované do mestskej štruktúry.
Japonské štúdio Sou Fujimoto Architects vytvorilo jedinečný architektonický prvok pre Expo 2025 v Osake – Veľký prstenec, ktorý
Národné technické múzeum pripravuje v Prahe rozsiahly výstavný projekt venovaný téme železníc a elektrotechniky.
Na Expo 2025 v Osake, medzi prezentáciami z celého sveta, ponúka pavilón Saudskej Arábie od ateliéru Foster + Partners
Kö-Bogen II to je osem kilometrov hrabových živých plotov a viac než 30 000 rastlín – najväčšia zelená fasáda
Wired Scape je verejný hrací priestor v rezidenčnej štvrti čínskeho mesta Guangzhou, navrhnutý ateliérom 100architects.