Architektúra

The Butchart Gardens

Všetko sa začalo víziou a vášňou jednej ženy. Jennie Butchartová si predstavovala, že na mieste bývalého vápencového kameňolomu vytvorí záhradu, ktorá bude slúžiť jej rodine a návštevníkom po celé generácie.

Manželia Robert a Jennie Butchartovci pochádzajúci z Ontária sa presťahovali na ostrov Vancouver, aby na bohatom ložisku vápenca v Tod Inlet postavili cementáreň. Keďže výroba cementu vyčerpala ložiská vápenca, Jennie si na jeho mieste predstavovala veľkolepú záhradu a začala prevážať vrchnú vrstvu zeminy na koňoch a vozoch. Postupne sa z lomu stala dnešná záhrada Sunken Garden.

V rokoch 1906 až 1929 Butchartovci záhrady rozširovali, navrhli japonskú záhradu na brehu mora, taliansku záhradu na svojom bývalom tenisovom kurte a voňavú, preplnenú ružovú záhradu.

Vnuk Ian Ross, ktorý dostal záhrady ako darček k svojim 21. narodeninám, ich premenil na svetoznámu atrakciu, ktorú poznáme dnes, a v lete pridal vonkajšie koncerty a nočné osvetlenie a v zime Čaro Vianoc.

Dnes je The Butchart Gardens národnou historickou pamiatkou Kanady. Pri potulkách záhradami na vás čakajú zvyšky pôvodnej cementárne a milióny záhonových rastlín vo viac ako 900 odrodách.

Celková rozloha: 54,6 hektára
Viac ako milión návštevníkov ročne
Viac ako 600 zamestnancov počas hlavnej sezóny
290 zamestnancov mimo sezóny
50 záhradníkov na plný úväzok
20 sezónnych záhradníkov
26 skleníkov

Text a Foto: www.butchartgardens.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Centre Pompidou-Metz

Centre Pompidou-Metz vo Francúzsku slúži na umiestnenie stálych a dočasných výstav z Musee National d’Art Moderne.

Mount Stewart

Mount Stewart, nachádzajúci sa v malebnom prostredí grófstva Down v Severnom Írsku, patrí k najvýznamnejším historickým sídlam tejto oblasti.

Angle Lake Station

Angle Lake Station v Seattli je nová forma sociálnej infraštruktúry poskytujúca nevyhnutnú verejnú dopravu, ale aj dôležité verejné

Kúpele Copii

Architekt Victor Ortiz pomenoval kúpele Copii podľa domorodého výrazu pre termita, keďže projekt čerpá inšpiráciu od týchto

Villa del Balbianello

Villa del Balbianello na západnom brehu jazera Como je jednou z najromantickejších a najidylickejších záhrad v Taliansku.