Architektúra

V korunách stromov

Návšteva Serralves je vždy prechádzkou priestorom, v čase alebo v čase priestoru.

Prechádzka sa začína na najvzdialenejšom východnom konci parku – práve tam, kde sa teraz stavia „Casa do Cinema“ – mierne stúpa a privádza nás do korún stromov, ako nám zem uteká pod nohami, stúpa k nebu. Priblížime sa ku korkovníku, bez toho, aby sme sa ho dotkli, obídeme jeho hrubý korkový kmeň a pokračujeme ďalej k elegantnej sekvoji.

Takmer sami letíme, blížime sa k nejakým vtáčím kŕmidlám. Zahliadneme plachého divého holuba, kosa šplhajúceho sa medzi konármi a sojku, ktorá akoby poskakovala vo vzduchu. Počujeme tlkot ďatľa, ktorý hľadá hmyz v kôre stromu. Pochopíme, že strom je svet sám o sebe, plný života. Rozmanitého a zložitého života.

Konštrukcia, chodník, zábradlie splývajú s kmeňmi a konármi. Časom sa budú čoraz viac podobať a chodník bude nakoniec taký, akoby tu bol odjakživa. Ako rastúci strom, ktorý si prirodzene presadzuje svoje miesto.

Carlos Castanheira

Text a Foto: www.carloscastanheira.pt

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Kisawa

Kisawa je 300-hektárová svätyňa lesa, pláží a piesočných dún, ktorá sa nachádza na južnom cípe ostrova Benguerra, 14

Aspen Art Museum

Aspenské múzeum umenia sa nachádza v centre vysokohorského mesta Aspen v Colorade, na významnom mieste v centre mesta.

Záhrada v Chatsworthe

Tom Stuart-Smith spolupracuje s tímom záhradníkov v Chatsworthe už od roku 2016 a v súčasnosti prebieha v záhrade niekoľko projektov.

Graafschap College

Architektonická kancelária cepezed a cepezedinterieur navrhla v Holandsku modernú budovu školy pre viac ako 700 študentov.

Záhrada Ulfa Nordfjella

Ulf Nordfjell je významný švédsky krajinný dizajnér, ktorého odborné znalosti v oblasti vytvárania záhrad trvajú už viac ako