Architektúra

Vinárstvo Gurdau

Medzi sviežimi poliami a vinicami v obci Kurdějov na českom vidieku sa vinárstvo Gurdau plynulo snúbi so zvlnenou krajinou. V roku 2012 sa vinárstvo Gurdau vydalo na svoju cestu uprostred panenskej pôdy obce Kurdějov, kde boli na svahoch obce starostlivo vysadené prvé vinice. Vinárstvo, ktoré je historicky známe dodávaním kvalitných vín do Mikulova a Brna, ako aj na vážené moravské dvory, hrdo nesie meno obce, čo symbolizuje jeho hlboké spojenie s bohatým vinárskym dedičstvom regiónu.

Architektonický návrh vinárstva, ktorého sa ujal ateliér Aleša Fialu, premyslene zahŕňa okolitú krajinu a harmonicky sa snúbi s miernymi krivkami terénu uprostred mora kopcov. Týmto gestom sa architekti snažili vytvoriť symbiotický vzťah medzi architektúrou a prírodou. Strechu stavby zdobí rozsiahly zelený kryt, zatiaľ čo v okolí bolo strategicky vysadených 150 kríkov a vzrastlých stromov, z ktorých niektoré dokonca prerážajú cez perforovanú strechu. Časom sa postupne naplno prejaví vplyv a prínos tejto novej zelenej krajiny na vinárstvo aj na okolitú prírodu a vytvorí malebnú tapisériu na ďalšie roky.

Dvojpodlažná budova vinárstva Gurdau, postavená zo železobetónu, plní rôzne funkcie. V podzemnej časti sa nachádza pivnica, ktorá slúži ako centrum na výrobu, skladovanie a uchovávanie vína. Prízemie zahŕňa priestory určené na ochutnávku, posedenie a predaj vína. Okrem toho sú k dispozícii dva apartmány pre tých, ktorí hľadajú príležitostné ubytovanie na prenocovanie.

Podľa projektového tímu vinárstvo síce zahŕňa tradičné prostredie v podzemí, ale jeho architektonický koncept stelesňuje súčasnú a nadčasovú podstatu. Atmosféra v priestoroch vystihuje krásu, eleganciu a absolútne pohodlie. Výber materiálov, medzi ktoré patrí odhalený betón, sklo, kov, ako aj dubové a agátové drevo, vytvára čistú a priamu estetiku, ktorá dopĺňa organickú formu budovy. Každý detail je starostlivo prepracovaný, čo zaručuje precíznosť a kvalitu. Vďaka rozsiahlym preskleným plochám, veľkorysým terasám a šikmej streche vytvára vinárstvo priame spojenie s okolitou krajinou. Táto integrácia umožňuje rozmanité prírodné zážitky, ktoré zachytávajú neustále sa meniace nálady a ročné obdobia v priestore.

Text a Foto: www.gurdauvinarstvi.cz

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Stazione Mediopadana

Stazione Mediopadana, architektonické dielo Santiaga Calatravu v Reggio Emilia, Taliansko, je kombináciou estetiky a funkcionality.

Centre Pompidou-Metz

Centre Pompidou-Metz vo Francúzsku slúži na umiestnenie stálych a dočasných výstav z Musee National d’Art Moderne.

Mount Stewart

Mount Stewart, nachádzajúci sa v malebnom prostredí grófstva Down v Severnom Írsku, patrí k najvýznamnejším historickým sídlam tejto oblasti.

Angle Lake Station

Angle Lake Station v Seattli je nová forma sociálnej infraštruktúry poskytujúca nevyhnutnú verejnú dopravu, ale aj dôležité verejné

Kúpele Copii

Architekt Victor Ortiz pomenoval kúpele Copii podľa domorodého výrazu pre termita, keďže projekt čerpá inšpiráciu od týchto