Architektúra

Yibin Station Gateway

Spoločnosť Pelli Clarke & Partners v spolupráci so Sichuan Provincial Architectural Design and Research Institute (SADI) zvíťazila v medzinárodnej súťaži na nový územný plán Yibin Station Gateway Development. Projekt reaguje na perspektívne postavenie mesta ako významného dopravného uzla, keďže v Yibine sa plánuje križovanie dvoch nových vysokorýchlostných železničných tratí, čím sa mesto stane križovatkou medzi štyrmi hlavnými mestskými centrami západnej Číny. Návrh sa inšpiruje susedným bambusovým lesom a jeho rizomatickým koreňovým systémom, pričom sa zameriava na odolnosť a vzájomnú prepojenosť.

Zadanie si vyžadovalo premenu Yibinu z priechodnej stanice na cieľovú; víťazný návrh Pelli Clarke & Partners preto využíva zelené plochy, hustotu a intenzitu v mestskom prostredí. Súčasťou projektu je centrálny park, ktorý zachováva topografiu mesta a krasové formy reliéfu vytvorené prítokmi rieky Jang-c‘-ťiang. Táto viacvrstvová zelená infraštruktúra obsahuje sériu multifunkčných pavilónov a flexibilných pracovných miest. Hlavným cieľom je kultúrne múzeum, ktoré má „prezentovať dlhú históriu Yibinu a bohaté dedičstvo starovekej poézie“.

Súčasťou návrhu je aj nákupné centrum spolu s hotelom, apartmánmi s obsluhou a obytnými vežami so zelenými fasádami. Spoločne vytvárajú rámec pre udržateľný hospodársky rast oblasti, ktorý uspokojí potreby obyvateľov aj návštevníkov.

Text a Foto: pcparch.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Gymnázium Nanbu Eye

Gymnázium Nanbu Eye, dokončené v júli 2023, sa nachádza pozdĺž rieky Jialing v novej štvrti Manfu v Nanbu v čínskom štáte

Vzdušné mosty

Mosty definované kryštalickými formami, ktoré sú odkazom na molekulárne štruktúry vyskytujúce sa v organickej chémii.

Pavilón na nádvorí OWO

Spoločnosť DaeWha Kang Design dokončila úžasný návrh nádvoria a pavilónu pre The OWO, bývalý Old War Office v londýnskej

Vyhliadková veža

Salling Tower, vyhliadková veža v prístave Aarhus, je vytvorená ako pozoruhodná mestská socha s pozoruhodným architektonickým výrazom.

Záhrady Battersea Roof

Záhrady Battersea Roof, ktoré majú jedinečný charakter mestského parku, vytvoril James Corner zo spoločnosti Field Operations a LDA

Kloboucká lesní

Administratívna budova spoločnosti Kloboucká lesní z dielne štúdia Mjölk je navrhnutá tak, aby určovala smer výstavby budúcnosti.