Architektúra

York University Station

Stanica York University v Toronte, navrhnutá kanceláriou Foster+Partners, rozvíja témy, ktoré boli prvýkrát preskúmané v staniciach metra Canary Wharf v Londýne a v metre v Bilbau v Španielsku: jej dizajn zohľadňuje okolitý verejný priestor a prepojenie s mestom a využíva prirodzené svetlo na intuitívne vedenie cestujúcich od vstupu až k nástupištiam. Nachádza sa na centrálnej osi kampusu, vedľa prominentnej haly Vari Hall, a jej výrazný strešný prístrešok predstavuje nové „vstupné dvere“ univerzity.

Stanica sa nachádza v zelenom prostredí Harry W. Arthurs Common a je diskrétna. Budova je zapustená do krajiny, pričom vchod je umiestnený na úpätí upraveného amfiteátra, kde je chránený pod nápadnou aerodynamickou strešnou strieškou – spodná strana striešky je z vysoko lešteného kovu, ktorý odráža pohyb ľudí pod ňou. Hala s dvojitou výškou je z každej strany presklená a naplnená prirodzeným svetlom. Jej odhalenú diagonálnu kazetovú strešnú konštrukciu podopierajú stĺpy v tvare písmena V, ktoré maximalizujú otvorený priestor. K vlakom sa dostanete cez tri mosty, ktoré vedú k výberu eskalátorov, výťahov alebo schodiska na úroveň nástupišťa. Pod mostami sú chodníky obklopené presklenými dymovými clonami, ktoré pulzujú svetlom a boli navrhnuté v spolupráci s umelcom Jasonom Brugesom.

Budova je navrhnutá v súlade s torontskými ekologickými normami a je úplne prirodzene vetraná, pričom mechanická podpora z ventilátorov v tuneloch sa využíva len v extrémnych podmienkach. V záujme zníženia spotreby energie v budove sa všade, kde je to možné, používajú materiály z miestnych zdrojov. Okrem toho je prístup do budovy univerzálny, pričom výťahy sú integrované do hlavnej vstupnej sekvencie, a nie umiestnené samostatne. Vzhľadom na obmedzenia vyplývajúce z existujúcich budov vedľa pozemku je pôdorys stanice mimoriadne kompaktný a zahŕňa riešenie významných technických problémov pri jej výstavbe, najmä pri obmedzovaní vplyvu výstavby na každodenný život univerzitnej komunity.

Text a Foto: www.fosterandpartners.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Trojrozmerný park

Projekt trojrozmerného parku, na čele ktorého stojí architekt Sou Fujimoto, sľubuje harmonické spojenie architektúry, urbanizmu a prírody.

Hotel Morpheus

Dizajn hotela Morpheus od Zaha Hadid Architects, je definovaný plynulými formami v rámci bohatých čínskych tradícií nefritového rezbárstva.

PMA Madhushala Gadi

Dom Gadi, ktorý navrha kancelária PMA Madhushala, bol navrhnutý tak, aby svojim obyvateľom vytvoril sériu rozmanitých priestorových

Záhrady Harlow Carr

Záhrada Harlow Carr sa nachádza v krásnej prírode Yorkshire a v každom ročnom období vás poteší rozmanitou krajinou s záhradnými štýlmi.