Architektúra

Záhrada Hidcote

Hidcote je svetoznáma záhrada inšpirovaná umením a remeslami, ktorá sa nachádza v dedinke North Cotswold a ktorú vytvoril vášnivý pestovateľ rastlín a talentovaný dizajnér major Lawrence Johnston. Záhrada s rozlohou 42 hektárov berie návštevníkov na cestu cez intímne formálne priestory a na každom kroku odhaľuje inú atmosféru alebo nový výhľad.

Menšie, formálnejšie záhradné „izby“ v blízkosti domu ustupujú prírodnejším oblastiam, ktoré sa vo väčšej vzdialenosti prelínajú s okolitou prírodou. Centrálna os vedie z východu na západ a ďalšia zo severu na juh a vytvára chodby, z ktorých vychádzajú záhradné miestnosti, z ktorých každá má svoj vlastný charakter a osobitosť.

V roku 1948 daroval Lawrence Johnston záhradu Hidcote, ktorá je dnes pamiatkovo chránená ako záhrada I. stupňa, spoločnosti National Trust a stala sa tak prvým majetkom v starostlivosti tejto spoločnosti, ktorý sa zaoberá len záhradami. Na základe dobových fotografií a účtovných záznamov sa o ňu naďalej starajú, aby sa z nej mohli tešiť aj budúce generácie.

Text a Foto: www.nationaltrust.org.uk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Zasadený dom

Zasadený dom od Paulíny Hovorka Architekti sa nachádza v srdci stredného Slovenska, na kopci…

Dior Ženeva

Spoločnosť Dior predstavila švajčiarsky butik v Ženeve, ktorý navrhol Christian de Portzamparc…

Zámok Ooidonk

Len kúsok od mesta Gent, v zákrute rieky Leie, sa nachádza elegantný a majestátny zámok Ooidonk.