Architektúra

Záhrada RHS Wisley

RHS Garden Wisley, historické sídlo Kráľovskej záhradníckej spoločnosti (RHS) je najobľúbenejšia záhradnícka charitatívna organizácia na svete. Vďaka záhradníckemu dedičstvu, ktoré vzniklo pred viac ako 200 rokmi, je RHS stelesnením britskej lásky k záhradám.

Vychutnajte si nezabudnuteľnú cestu po rôznych častiach záhrady, z ktorých každá vedie do inej. Pokochajte sa pohľadom na jej najikonickejší výhľad – historickú budovu Laboratória a Jellicoeho kanál, prechádzajte tradičnou anglickou záhradou Cottage Garden, novou exotickou záhradou a voňavými ružovými záhradami a preskúmajte jednu z najlepších skalných záhrad na svete. Ochutnajte miestne chute pri prehliadke sadov, bylinkových, ovocných a kuchynských záhrad. Vrcholom je nádherný 40 stôp vysoký skleník – keď sa vydáte po kľukatej cestičke medzi stromovými papradiami, vznešenými palmami a oslnivými kvetinovými expozíciami, budete mať pocit, že ste vstúpili do džungle.

Krajina okolo Skleníka k dvojstému výročiu založenia Kráľovskej záhradníckej spoločnosti bola v tom čase súčasťou najväčšieho projektu, ktorý RHS realizovala. Záhrada s rozlohou 2 hektáre poskytuje ucelené prostredie pre novú budovu a kontext pre celý rad záhradníckych expozícií, ktoré dopĺňajú existujúce zbierky rastlín vo Wisley.

Záhrada, ktorej centrom je skleník a jazero, je navrhnutá ako veľký amfiteáter ohraničený bukovým živým plotom. Živý plot je nepravidelne prerušovaný otvormi, ktoré spájajú záhradu s ostatnými časťami Wisley. Návrh vyvažuje ohromujúcu symetriu jazera, skleníka a blízkej hory tým, že vytvára široký kruhový pohyb namiesto prísneho hierarchického postupu pozdĺž osi. Výsadba mení svoj charakter naprieč celým pozemkom a stáva sa čoraz zložitejšou a premiešanejšou, keď sa pohybujeme smerom na západ.

Text a Foto: www.rhs.org.uk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Veľryba

Nová arktická atrakcia v Nórsku – múzem Veľryba rozpráva príbeh o týchto veľkých obyvateľoch podmorského sveta.

Millennium Garden

Skôr než sa Piet Oudolf stal slávnym, navrhol záhradu Milénia v Pensthorpe neďaleko Fakenhamu – svoje prvé veľké

Arundel Castle

Zrekonštruovaný stredoveký hrad Arundel, ktorý je už viac ako 850 rokov dedičným sídlom vojvodov z Norfolku a ich predkov.

Centrum múzických umení

16-hektárový areál Svetového obchodného centra sa blíži k svojmu dokončeniu vďaka otvoreniu Centra múzických umení Ronalda O. Perelmana.