Lujiatan Wetland Park
Centrum Lujiatan Wetland Park od MUDA-Architects je nadizajnované tak aby zdôrazňovalo dialóg medzi prírodou a modernou architektúrou.
Panstvo Gravetye kúpil v roku 1884 záhradný spisovateľ William Robinson. Robinson sa ostro staval proti formálnym štýlom, ktoré prevládali vo viktoriánskom Anglicku, a záhrady rozvíjal tak, aby odrážali jeho vieru v používanie rastlín v naturalistickom štýle. Bol tiež zástancom používania pôvodných britských druhov. Jeho myšlienky zdieľala Gertrude Jekyll a ďalší a naďalej ovplyvňovali záhradný dizajn počas celého dvadsiateho storočia.
Záhrada v Gravetye je mimoriadne jedinečným prvkom panstva a súčasťou dedičstva. Pôvodne ju vytvoril William Robinson v roku 1885 a v súčasnosti sa považuje za jednu z najvýznamnejších historických záhrad v Anglicku.
Dnes je Robinson známy najmä svojou koncepciou divokej záhrady, ktorá vytvára krajinu, ktorá prírodu oslavuje, a nie kontroluje. Zaviedol tiež myšlienku moderného zmiešaného okraja a spopularizoval bežné predmety, ako sú záhradné nožnice a hadicové rúry. Robinson v mnohých ohľadoch vytvoril moderné záhradníctvo, ako ho poznáme, a s láskou sa naňho spomína ako na Íra, ktorý naučil Angličanov záhradníčiť.
Po skromných životných začiatkoch Robinson vďaka svojej spisovateľskej činnosti veľmi zbohatol a v roku 1884 kúpil panstvo Gravetye. Časom sa stal vlastníkom viac ako 400 hektárov okolitej krajiny a svoje panstvo využíval na realizáciu svojich myšlienok. Veľkú časť pôdy využíval na experimentálne lesné hospodárstvo a výsledky jeho práce dodnes spravuje charitatívna organizácia William Robinson Gravetye Charity.
V srdci panstva, na 14 hektároch obklopujúcich sídlo, vytvoril svoju majstrovskú záhradu. Táto záhrada si vyžaduje veľa práce a napriek snahe všetkých sa dostala do stavu úpadku, keď manželia Hoskingovci v roku 2010 panstvo kúpili. To viedlo k rozsiahlemu projektu renovácie, ktorý pokračuje dodnes.
Text a Foto: www.gravetyemanor.co.uk
Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry.
Centrum Lujiatan Wetland Park od MUDA-Architects je nadizajnované tak aby zdôrazňovalo dialóg medzi prírodou a modernou architektúrou.
Český pavilón pre Svetovú výstavu EXPO 2025 v Osake odráža kultúrne bohatstvo, tvorivosť a prírodné dedičstvo.
Postavený na úpätí vrchu Klein-Hangklip dom zapadá do okolitej krajiny svojím dizajnom inšpirovaným horskými pásmami Južnej Afriky
Architektka Markéta Cajthamlová zvolila tradičnú podobu chalupy, ktorá rešpektuje krajinný kontext Národného parku Šumava.
Dvojité Darwinove mosty, ktoré sa nachádzajú na ostrove Nuns‘ Island v Montreale, otvárajú nové architektonické perspektívy.
Stanica metra King Abdullah Financial District, ktorú navrhla architektonická kancelária Zaha Hadid Architects v Rijáde.