Architektúra

Záhrada v Gravetye

Panstvo Gravetye kúpil v roku 1884 záhradný spisovateľ William Robinson. Robinson sa ostro staval proti formálnym štýlom, ktoré prevládali vo viktoriánskom Anglicku, a záhrady rozvíjal tak, aby odrážali jeho vieru v používanie rastlín v naturalistickom štýle. Bol tiež zástancom používania pôvodných britských druhov. Jeho myšlienky zdieľala Gertrude Jekyll a ďalší a naďalej ovplyvňovali záhradný dizajn počas celého dvadsiateho storočia.

Záhrada v Gravetye je mimoriadne jedinečným prvkom panstva a súčasťou dedičstva. Pôvodne ju vytvoril William Robinson v roku 1885 a v súčasnosti sa považuje za jednu z najvýznamnejších historických záhrad v Anglicku.

Dnes je Robinson známy najmä svojou koncepciou divokej záhrady, ktorá vytvára krajinu, ktorá prírodu oslavuje, a nie kontroluje. Zaviedol tiež myšlienku moderného zmiešaného okraja a spopularizoval bežné predmety, ako sú záhradné nožnice a hadicové rúry. Robinson v mnohých ohľadoch vytvoril moderné záhradníctvo, ako ho poznáme, a s láskou sa naňho spomína ako na Íra, ktorý naučil Angličanov záhradníčiť.

Po skromných životných začiatkoch Robinson vďaka svojej spisovateľskej činnosti veľmi zbohatol a v roku 1884 kúpil panstvo Gravetye. Časom sa stal vlastníkom viac ako 400 hektárov okolitej krajiny a svoje panstvo využíval na realizáciu svojich myšlienok. Veľkú časť pôdy využíval na experimentálne lesné hospodárstvo a výsledky jeho práce dodnes spravuje charitatívna organizácia William Robinson Gravetye Charity.

V srdci panstva, na 14 hektároch obklopujúcich sídlo, vytvoril svoju majstrovskú záhradu. Táto záhrada si vyžaduje veľa práce a napriek snahe všetkých sa dostala do stavu úpadku, keď manželia Hoskingovci v roku 2010 panstvo kúpili. To viedlo k rozsiahlemu projektu renovácie, ktorý pokračuje dodnes.

Text a Foto: www.gravetyemanor.co.uk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Hlavná stanica v Brne

Nová hlavná stanica v Brne vznikne podľa návrhu ateliéru Benthem Crouwel Architects, ktorý stojí aj za projektom hlavnej

Kringkastern 

Architektonické štúdiá Snøhetta a LINK Arkitektur navrhli moderné sídlo a vysielacie centrum, ktoré je zakomponované do mestskej štruktúry.

Kö-Bogen II

Kö-Bogen II to je osem kilometrov hrabových živých plotov a viac než 30 000 rastlín – najväčšia zelená fasáda