Architektúra

Záhrada v Gravetye

Panstvo Gravetye kúpil v roku 1884 záhradný spisovateľ William Robinson. Robinson sa ostro staval proti formálnym štýlom, ktoré prevládali vo viktoriánskom Anglicku, a záhrady rozvíjal tak, aby odrážali jeho vieru v používanie rastlín v naturalistickom štýle. Bol tiež zástancom používania pôvodných britských druhov. Jeho myšlienky zdieľala Gertrude Jekyll a ďalší a naďalej ovplyvňovali záhradný dizajn počas celého dvadsiateho storočia.

Záhrada v Gravetye je mimoriadne jedinečným prvkom panstva a súčasťou dedičstva. Pôvodne ju vytvoril William Robinson v roku 1885 a v súčasnosti sa považuje za jednu z najvýznamnejších historických záhrad v Anglicku.

Dnes je Robinson známy najmä svojou koncepciou divokej záhrady, ktorá vytvára krajinu, ktorá prírodu oslavuje, a nie kontroluje. Zaviedol tiež myšlienku moderného zmiešaného okraja a spopularizoval bežné predmety, ako sú záhradné nožnice a hadicové rúry. Robinson v mnohých ohľadoch vytvoril moderné záhradníctvo, ako ho poznáme, a s láskou sa naňho spomína ako na Íra, ktorý naučil Angličanov záhradníčiť.

Po skromných životných začiatkoch Robinson vďaka svojej spisovateľskej činnosti veľmi zbohatol a v roku 1884 kúpil panstvo Gravetye. Časom sa stal vlastníkom viac ako 400 hektárov okolitej krajiny a svoje panstvo využíval na realizáciu svojich myšlienok. Veľkú časť pôdy využíval na experimentálne lesné hospodárstvo a výsledky jeho práce dodnes spravuje charitatívna organizácia William Robinson Gravetye Charity.

V srdci panstva, na 14 hektároch obklopujúcich sídlo, vytvoril svoju majstrovskú záhradu. Táto záhrada si vyžaduje veľa práce a napriek snahe všetkých sa dostala do stavu úpadku, keď manželia Hoskingovci v roku 2010 panstvo kúpili. To viedlo k rozsiahlemu projektu renovácie, ktorý pokračuje dodnes.

Text a Foto: www.gravetyemanor.co.uk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Stazione Mediopadana

Stazione Mediopadana, architektonické dielo Santiaga Calatravu v Reggio Emilia, Taliansko, je kombináciou estetiky a funkcionality.

Centre Pompidou-Metz

Centre Pompidou-Metz vo Francúzsku slúži na umiestnenie stálych a dočasných výstav z Musee National d’Art Moderne.

Mount Stewart

Mount Stewart, nachádzajúci sa v malebnom prostredí grófstva Down v Severnom Írsku, patrí k najvýznamnejším historickým sídlam tejto oblasti.

Angle Lake Station

Angle Lake Station v Seattli je nová forma sociálnej infraštruktúry poskytujúca nevyhnutnú verejnú dopravu, ale aj dôležité verejné

Kúpele Copii

Architekt Victor Ortiz pomenoval kúpele Copii podľa domorodého výrazu pre termita, keďže projekt čerpá inšpiráciu od týchto