Architektúra

Židovské múzeum Berlín

Židovské múzeum v Berlíne, ktoré bolo otvorené pre verejnosť v roku 2001, predstavuje sociálne, politické a kultúrne dejiny Židov v Nemecku od 4. storočia po súčasnosť, pričom po prvýkrát v povojnovom Nemecku explicitne prezentuje a integruje dôsledky holokaustu. Nová budova sa nachádza vedľa miesta pôvodnej budovy pruského súdneho dvora, ktorá bola dokončená v roku 1735 a teraz slúži ako vstup do novej budovy.

Návrh Daniela Libeskinda, ktorý vznikol rok pred pádom Berlínskeho múru, vychádzal z troch poznatkov: nie je možné pochopiť dejiny Berlína bez pochopenia obrovského prínosu jeho židovských občanov; význam holokaustu musí byť integrovaný do vedomia a pamäti mesta Berlín; a napokon, pre svoju budúcnosť musí mesto Berlín a krajina Nemecko uznať vymazanie židovského života zo svojich dejín.

Návštevník vstúpi do barokového Kollegienhausu a potom zostúpi schodiskom cez dramatickú Vstupnú prázdnotu do podzemia. Existujúca budova je prepojená s novou prístavbou prostredníctvom podzemia, čím sa zachováva protichodná autonómia starej aj novej stavby na povrchu. Zostup vedie k trom podzemným osovým trasám, z ktorých každá rozpráva iný príbeh. Prvá vedie do slepej uličky – veže holokaustu. Druhá vedie von z budovy a do Záhrady vyhnanstva a emigrácie, pripomínajúcej tých, ktorí boli nútení opustiť Berlín Tretia, najdlhšia, sleduje cestu vedúcu k Schodisku kontinuity, potom až do výstavných priestorov múzea, zdôrazňujúc kontinuitu dejín.

Prázdnota pretína kľukatý pôdorys novej budovy a vytvára priestor, ktorý stelesňuje neprítomnosť. Je to priama línia, ktorej nepreniknuteľnosť sa stáva ústredným bodom, okolo ktorého sú organizované výstavy. Aby sa návštevníci mohli presunúť z jednej strany múzea na druhú, musia prejsť cez jeden zo 60 mostov, ktoré sa otvárajú do tejto prázdnoty.

OCENENIA
2010 – Buber-Rosenzweigova medaila od DKR (Nemecká koordinačná rada spolkov pre kresťansko-židovskú spoluprácu)
1999 – Nemecká cena za architektúru
1998 – Najlepší z roku 1998 – Art forum International

Text a Foto: libeskind.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Silt Middelkerke

Silt je hotelová veža – maják v ktorom sa nachádza aj kasíno, reštaurácia, multifunkčný priestor pre podujatia a podzemné

NEOM Treyam

Spoločnost NEOM predstavila prácu v ateliéru Mark Foster Gage Architects špičkový rezort Treyam na mieste…

Fernando Martos

V nedotknutom kúte Španielska sa krajinnému dizajnérovi Fernandovi Martosovi podarilo vytvoriť záhradu…