Architektúra

Zipper – RKM 740

J. Mayer H. Architects predstavili nedávno dokončenú výškovú budovu v Nemecku s názvom „Zipper“ RKM 740 Tower. Projekt vznikol ako reakcia na rastúcu hustotu mestskej zástavby v oblasti Düsseldorf-Heerdt. Zmeny mestskej štruktúry viedli k vzniku nových typov hybridných výškových budov, pričom v tejto najnovšej sa popri obytných domoch nachádzajú aj pracovné priestory pre rôzne lekárske ordinácie.

Táto obytná budova a zdravotnícke centrum je súčasťou koncepcie, ktorej cieľom je zachovanie a modernizácia nemocnice v historickom areáli bývalého Dominikus Krankenhaus v Düsseldorfe-Heerdte, bývalej nemocnice nachádzajúcej sa priamo na Rýne. Nástupnícka inštitúcia dominikánskej nemocnice bola založená v roku 1892 a zásadne sa zmenila v rokoch 1972/73 výstavbou novej budovy a zbúraním starej nemocnice. Už desať rokov sa nachádza v procese postupnej transformácie pod novým vlastníkom. V roku 2021 získala spoločnosť J.MAYER H. zákazku v medzinárodnej súťaži na piatu zo šiestich fáz výstavby, pričom navrhla signatúru, ktorá formuje panorámu Düsseldorfu východne od Rýna. Budova spolu s neďalekou Vodaphone Tower preberá dopravu zo západu ako mestská brána a slúži ako protiváha k výrazným existujúcim budovám nemocnice.

Dynamické, organické tvary budovy stúpajú ako oblaky hmly k tenkému objemu na vrchole. Zdá sa, že rastie v horizontálnych záhyboch, ktoré sa pohybujú vo vetre, zužujú sa, zužujú a kmitajú pred našimi očami, rozostrujú sa. Zahaľujú kubatúru novej výškovej budovy ako šaty, v ktorých okrúhly zips otvára úzke a potom širšie otvory, odhaľujúce pohľad na pokožku pod nimi. Štruktúra perforovanej fasády zároveň chráni pred neželanými pohľadmi a pred slnkom a vetrom. Pohľad opačným smerom umožňuje úchvatný výhľad na brehy Rýna a mesto Düsseldorf.

Text a Foto: jmayerh.de

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

one-aftr Doldam

Rezidencia Doldam v juhokórejskom národnom parku Seorak je architektonickým dielom, ktoré vzniklo na základe inšpirácie jesenným lístím.

Veľryba

Nová arktická atrakcia v Nórsku – múzem Veľryba rozpráva príbeh o týchto veľkých obyvateľoch podmorského sveta.

Millennium Garden

Skôr než sa Piet Oudolf stal slávnym, navrhol záhradu Milénia v Pensthorpe neďaleko Fakenhamu – svoje prvé veľké