Refik Anadol
Refik Anadol (nar. 1985, Istanbul, Turecko) je mediálny umelec, režisér a priekopník v oblasti estetiky strojovej inteligencie. V súčasnosti žije v Los Angeles v Kalifornii, kde vlastní a prevádzkuje Refik Anadol Studio a RAS LAB, výskumnú prax štúdia zameranú na objavovanie a rozvíjanie priekopníckych prístupov k dátovým naratívom a umelej inteligencii. Anadol tiež prednáša na katedre dizajnu mediálnych umení UCLA, na ktorej získal svoj druhý titul Master of Fine Arts.
Anadolova tvorba sa zaoberá výzvami a možnosťami, ktoré všadeprítomná výpočtová technika kladie na ľudstvo, a tým, čo znamená byť človekom vo veku umelej inteligencie. Skúma, ako sa vnímanie a prežívanie času a priestoru radikálne mení teraz, keď stroje ovládajú náš každodenný život. Anadol je zaujatý spôsobmi, akými digitálny vek a strojová inteligencia umožňujú nové estetické techniky na vytváranie obohatených imerzívnych prostredí, ktoré ponúkajú dynamické vnímanie priestoru.
Hlavnou niťou, ktorá sa tiahne celým Anadolovým prelomovým vizualizovaním neviditeľného sveta, sú dáta: Na vizualizáciu alternatívnej reality prírody bolo v projekte Quantum Memories použitých 200 miliónov fotografií Zeme a jej krajiny, oceánov a atmosféry; pre Sense of Space na 17. medzinárodnej výstave architektúry – La Biennale di Venezia – sa na návrh umeleckého diela inšpirovaného ľudským mozgom použilo približne 70 terabajtov multimodálnych údajov z magnetickej rezonancie vrátane štrukturálnych, difúznych (DTI) a funkčných (fMRI) skenov ľudí od narodenia až po nestarnúcich; archívne fotografické údaje o našom vesmíre z NASA/JPL boli hnacím motorom pre Machine Memoirs: V prípade výstavy Machine Hallucination sa 113 miliónov verejne dostupných snímok New Yorku použilo na predstavu blízkej budúcnosti mesta s bohatou históriou; v prípade výstavy WDCH Dreams sa 100 rokov digitálnych archívov Losangeleskej filharmónie využilo na inšpiráciu vizuálov premietaných na ikonickú budovu Franka Gehryho; v prípade výstavy Oakland’s Sense of Place sa pri tvorbe diela využívajú údaje o životnom prostredí v reálnom čase, ako je vietor, teplota a vlhkosť, ako aj neviditeľné komunikačné signály z Bluetooth, Wifi a LTE; v prípade diela Latent Being v Berlíne poskytli údaje v reálnom čase pre proces umelého myslenia samotní návštevníci; a v prípade diela Interconnected na letisku v Charlotte sa letiskové štatistiky v reálnom čase, ako sú prílety/odlety, systémy odbavovania batožiny a pozemná kyvadlová doprava, transformujú do neustále sa meniaceho súboru abstraktných foriem, farieb a simulovaných textúr.
Globálne projekty Refika Anadola získali množstvo ocenení a cien vrátane Lorenzo il Magnifico Lifetime Achievement Award for New Media Art, Microsoft Research’s Best Vision Award, Lumen Prize Award, iF Gold Award, D&AD Pencil Award, German Design Award, UCLA Art+Architecture Moss Award, Columbia University’s Breakthrough in Storytelling Award, University of California Institute for Research in the Arts Award, SEGD Global Design Award a Google’s Artists and Machine Intelligence Artist Residency Award.
Text a Foto: refikanadol.com
Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry.
Mohlo by sa Vám páčiť
Estilo Art Studio
ESTILO Art Studio je spoločnosť poskytujúca komplexné služby v digitálnej oblasti 3D so sídlom v Buenos Aires.
Speculum Reversion
Holandský digitálny umelecký kolektív SMACK vytvára pomocou AI rozmerné diela „očami Hieronyma Boscha“.
Škoda Vision Gran Turismo
Automobilka Škoda predstavuje model „Škoda Vision Gran Turismo“, ktorý bol vyvinutý v spolupráci…
Niceaunties
Niceaunties vytvorila v roku 2023 singapurská umelkyňa, ktorej umelecká séria je inšpirovaná…
Mondlich Bike
Bicykel Mondlicht je vášnivý CGI projekt vytvorený dizajnérskym domom Mondlicht Studios…