Digital

Speculum Reversion

Umelá inteligencia v súčasnosti spôsobuje vo svete umenia veľké rozpory. Zatiaľ čo študenti umenia sa obávajú o svoju budúcnosť, prví priaznivci adaptácie sú novými možnosťami nesmierne nadšení. Digitálny umelecký kolektív SMACK použil umelú inteligenciu na špeciálnu vizuálnu spätnú väzbu. Spolu s galériou Blind Walls Gallery predstavujú nové umelecké dielo na fasáde v meste Breda. Speculum Reversion je jedným z prvých umeleckých diel na verejných priestranstvách na svete, ktoré nie sú založené na obrazovke a sú vytvorené pomocou AI.

V roku 2016 sa Ton Meijdam, Thom Snels a Béla Zsigmond prvýkrát inšpirovali Záhradou pozemských rozkoší, záhadným dielom, ktoré vytvoril maliar Hieronymus Bosch pred viac ako 500 rokmi. Pravdepodobne zobrazuje „raj“, v ktorom ľudstvo nemá zmysel pre nebezpečenstvo a nepozná dobro a zlo. SMACK dva roky pracoval na SPECULUM, animovanej súčasnej interpretácii slávneho triptychu, ktorá sa prostredníctvom množstva vizuálnych príbehov zamýšľa nad našou identitou a spoločnosťou. Je trvalo vystavený v Madride, čo by kameňom dohodil od Boschovho originálu.

Spoločnosť SMACK s pomocou umelej inteligencie skúmala, či je možná aj opačná interpretácia: ich dielo „Speculum“ očami Boscha. Digitálne obrazové prvky boli vygenerované na základe tisícov experimentov. Pomocou podnetov sa vytvorilo množstvo verzií, ktoré sa potom spojili do koláže. „Boli sme ohromení rozsahom, presnosťou, kvalitou a obrovskou ľahkosťou, s akou umelá inteligencia vytvára obraz. Zároveň to môže byť skľučujúce a frustrujúce, keď si pomyslíte, koľko úsilia by vás to stálo, keby ste to museli robiť sami,“ hovorí Thom.

Text a Foto: www.studiosmack.nl

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Niceaunties

Niceaunties vytvorila v roku 2023 singapurská umelkyňa, ktorej umelecká séria je inšpirovaná…

Mondlich Bike

Bicykel Mondlicht je vášnivý CGI projekt vytvorený dizajnérskym domom Mondlicht Studios…

Stephen Hanson

Stephen Hanson vyštudoval za umelca pred viac ako 30 rokmi a jeho práca sa vždy vyvíjala prostredníctvom tradičných

Jack Usephot

Brazílsky postprodukčný umelec Jack Usephot vytvára neuveriteľne pôsobivú grafiku pomocou digitálnych nástrojov.

Bitcoinové bankovky

Tom Badley predstavuje rodinu nástrojov na doručiteľa podobných bankovkám, ktoré sú schopné držať a prenášať Bitcoin.