chanel
Móda

Chanel Jar/Leto 2015 Couture

Každú sezónu prekročíme dvere parížskeho Grand Palais a vstúpime do ďalšieho z magických svetov Karla Lagerfelda. Jar / Leto 2015 zjavne nebola výnimkou, pretože naše pozvanie viedlo do rajskej záhrady značky Chanel. Lagerfeld je známy svojím zmyslom pre detail pri úplnom obsiahnutí témy a v tejto sezóne couture ožila flórou a faunou. Mužský model a obľúbenec značky Chanel Baptiste Giabiconi začal prehliadku putovaním po móle s prešívanou kanvičkou Chanel. Potom sme sledovali, ako džungľa origami ožila farbami, tropické rastliny sa otvárali a odhaľovali dúhové odtiene vo vnútri.

Pod skleneným stropom bolo postavené arborétum z bielych kartónových paliem, ktoré mechanickou mágiou rozkvitlo do záhrady mimóz, makovíc a lotosových kvetov uprostred mora bielych kamienkov rozsypaných ako perleťový piesok.

Hojnosť kvetov sa neskončila so scénou; skôr pohltila celú prehliadku, akoby sme boli zavretí v obrovskom teráriu. Kvetinové motívy boli vyšívané na lemy šiat a sukní, boli zašnurované do koncov uvoľnených vrkočov modeliek a dokonca boli použité aj na ramená modeliek (“power shoulders” nadobudli v tejto sezóne úplne nový význam). Ako vždy sme sledovali Karlov najnovší “ten” doplnok; bude to obľúbená čiapka modelky, aktualizovaná, áno, uhádli ste, kvetmi? Dokonca aj ikonické rukavice sa dočkali jeho úpravy – predĺžili sa a kvety sa preplietali po rukách modeliek ako popínavý brečtan.

Návštevníci prehliadky so zatajeným dychom sledovali veľké finále, pièce de résistance: Na záver prehliadky Karl tradične poslal komplikované svadobné šaty. Na móle sa objavil ohromujúci komplet doplnený vlečkou, ktorý pripomínal biologicky rozmanitý svet. Nasledovali nevesty, vrátane Giabiconiho, s kyticami tropických kvetov – malebný záver malebnej prehliadky, ktorá, samozrejme, postavila tradíciu úplne na hlavu. Fantastické, ale pokrokové.

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry.

Mohlo by sa Vám páčiť

Cecilie Bahnsen

Cecilie Bahnsen pôsobí na pomedzí couture a ready-to-wear a vytvára...

Cristaseya

Cristaseya vyniká nielen bohatými talianskymi tkaninami a pohodlnými siluetami ovplyvnenými...

AboutTime

About Time

Výstava Kostýmového inštitútu v roku 2020 sleduje storočie a pol...

HeavenlyBodies

Nebeské telá

Výstava Kostýmového inštitútu na jar 2018 predstavila pápežské rúcha a...