Móda

Dior Jaro Leto 2023

Každá kolekcia Maria Grazia Chiuri je navrhnutá tak, aby otvorila priestor pre vynaliezavú fantáziu. V tomto défilé Dior na jar-leto 2023, ready-to-wear, kreatívna riaditeľka dámskych línií Dior použila najmä obraz mapy Paríža z archívov domu, vytlačený na zadnej strane šálu a štruktúrovaný okolo Avenue Montaigne. Takto sleduje svoju vlastnú cestu medzi autobiografiou a reflexiou. Potom nasleduje Tuilerijská záhrada, ktorú si objednala Katarína Medicejská. Táto talianska šľachtičná, ktorá prišla na francúzsky dvor v roku 1533, zostáva postavou symbolizujúcou vzťah medzi ženami a mocou a fascinuje Mariu Graciu Chiuri pre jej politickú inteligenciu, ale aj inovácie, ktoré zaviedla, ako napríklad podpätky, korzet a buranskú čipku, ktorú zaviedla do kráľovských manufaktúr.

Ženy vedia objavovať magické územia, pretože majú privilegované spojenie s prírodou a jej životnou silou. Počúvajú nepokoj, ktorý nimi často prechádza. Toto najtajnejšie kráľovstvo, ktoré je zároveň v tieni a zázračné, je ako barokové jaskyne, ktoré inšpirovali umelkyňu Evu Jospin k výzdobe, ktorú si vysnívala pre túto výstavu v srdci Jardin des Tuileries.

Táto kolekcia vzdáva hold móde ako umeniu vynálezu, ktoré dokáže zakaždým nanovo definovať mesto Paríž a umožňuje tak žiť rozmanitým aspektom jeho histórie. Móda ako mestský koncept, prehliadka odevov, ktoré podfarbujú priestory našej doby; mesto ako kulisa pre materiálnu a nemateriálnu predstavivosť módy i mimo nej. Mapa ako prostriedok inscenovania mesta, vyjadrenia kultúrnej komplexnosti našej doby, oslavy sily žien, ktoré sa v nej denne pohybujú.

Text a Foto: www.dior.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Tricker’s

Spoločnosť Tricker’s bola založená v roku 1829 a je hrdým najstarším etablovaným výrobcom obuvi vo Veľkej Británii.

Dior Cruise 2025

Pre Mariu Graciu Chiuri je prezentácia kolekcie Cruise 2025 príležitosťou nasledovať kroky Christiana Diora…