kostýmový-inštitút
Móda

Kostýmový inštitút

Zbierka Kostýmového inštitútu v Metropolitnom múzeu v New Yorku, ktorá obsahuje viac ako tridsaťtri tisíc predmetov, predstavuje sedem storočí módnych šiat a doplnkov pre mužov, ženy a deti od 15. storočia až po súčasnosť.

Prepracované priestory Kostýmového inštitútu sa po dvojročnej rekonštrukcii znovu otvorili v máji 2014. Súčasťou komplexu je Galéria Lizzie a Jonathana Tischovcov, hlavný výstavný priestor s flexibilným dizajnom, ktorý sa dá často transformovať pomocou videa, zvuku a bezdrôtovej technológie. Súčasťou centra je aj Galéria Carla a Iris Barrel Apfelovcov, ktorá slúži na orientáciu návštevníkov výstav Kostýmového inštitútu. V zákulisí sa nachádza najmodernejšie laboratórium na konzervovanie kostýmov; študijné/skladovacie priestory na uloženie kombinovaných zbierok Kostýmového inštitútu a zbierky kostýmov Brooklynského múzea; a Kostýmová referenčná knižnica Irene Lewisohn, jedna z najvýznamnejších knižníc o móde na svete.

História oddelenia
Inštitút kostýmov vznikol ako Múzeum kostýmového umenia, nezávislý subjekt založený v roku 1937, ktorý viedla zakladateľka Neighborhood Playhouse Irene Lewisohn. V roku 1946 sa s finančnou podporou módneho priemyslu Múzeum kostýmového umenia spojilo s Metropolitným múzeom umenia ako Inštitút kostýmov a v roku 1959 sa stalo kurátorským oddelením. Legendárna módna arbiterka Diana Vreelandová, ktorá pôsobila ako špeciálna konzultantka od roku 1972 až do svojej smrti v roku 1989, vytvorila nezabudnuteľný súbor výstav, vrátane výstav Svet Balenciaga (1973), Sláva ruského kostýmu (1976) a Veľtrh márnosti (1977), ktoré ohúrili publikum a stanovili štandard pre výstavy kostýmov na celom svete.

Viac informácií tu

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry.

Mohlo by sa Vám páčiť